Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Plakaty - formy przekazywania wiadomości

Wystawa Typo Plakat została otwarta podczas 7.urodzin Zamku Cieszyn. 15 lutego w cieszyńskim Muzeum Drukarstwa odbył się jej finisaż.

W miniony wtorek (15.02.2012) w Muzeum Drukarstwa przy ulicy Głębokiej w Cieszynie odbył się finisaż wystawy Typo Plakat, na której gościły prace autorów z Polski, Czech i Słowacji. O wystawie TYPO Plakat, w której główną rolę odgrywają tylko litery, cyfry i kolory opowiedział podczas finisażu jej kurator, mieszkający na Zaolziu znany artysta-grafik Pavel Noga.  

- Bardzo się cieszymy, że udało się tą wystawę pokazać. Dziesięć dni przed otwarciem stwierdziliśmy, że Muzeum Drukarstwa jest właśnie tym miejsce, gdzie powinna ona zaistnieć... Udało się, choć do końca nie wiedzieliśmy, czy to będzie możliwe, ze względu na trwający tu remont - podkreślała wielokrotnie Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn - Myślę, że to początek dobrej drogi i mam nadzieję, że również początek wspaniałej współpracy typografów z Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. 

TYPO Plakat to połączenie 35 prac autorów z Polski, Czech i Słowacji. Na wystawie można było zobaczyć również plakaty dwóch cieszyńskich artystów - Tomasza Kipka i Stefana Lechwara.  

- Codziennie za pośrednictwem najnowocześniejszych technologii docierają do nas ogromne ilości informacji, których nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać. Oprócz wszystkich sposobów komunikacji cyfrowej i satelitarnej, niepozornie istnieją plakaty – prastare formy przekazywania wiadomości. Swój złoty wiek przeżyły przed stu laty, a choć wielu prorokowało im rychły koniec, nie zniknęły, pomimo że muszą o swoje miejsce walczyć z city lightami i programowanymi wyświetlaczami ... Być może zmieniła się ich rola, lecz wciąż potrafią intrygować. Szczególnie, gdy pojawiają się w tak magicznym miejscu jak Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, w którym wciąż czuć klimat dawnych czasów. Dzięki temu, że udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich – podkreślają organizatorzy wystawy. 

 
BsK
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: