Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

PIT 2020: przysługujące ulgi - ściąga

Od poniedziałku (15.02.) ruszył czas rozliczeń rocznych za 2020 rok z fiskusem. Od dwóch lat jest to prostsze, za sprawą uruchomienia usługi Twój e-PIT. Warto jednak dokładnie sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, bo za 2020 rok można odliczyć więcej ulg. Osoby, które nie będą odkładały decyzji o rozliczeniu na ostatnią chwilę i zrobią to przez internet, będą mogły w terminie do 45 dni liczyć na zwrot nadpłaconego podatku.

PIT za 2020 rok można rozliczyć od 15 lutego do końca kwietnia 2021 r. W tym roku możemy skorzystać z nowej tzw. ulgi covidowej. Poniżej w skrócie podpowiadamy z jakich ulg możemy skorzystać w rozliczeniu się z fiskusem.

 Ulgi dzielą się na te odliczane od dochodu i te odliczane od podatku. Klasycznymi corocznymi ulgami odliczanymi od dochodu są:

  • Ulga termomodernizacyjna w wysokości maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika. Ulga ta obejmuje osoby, które dokonały modernizacji lokalu mieszkalnego albo swojego domu. Oznacza to, że gdy dana nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli, to każdemu z nich z osobna przysługuje 53 000 zł do odliczenia. Modernizacja to pojęcie, które może np. określać wymianę pieca węglowego na gazowy lub pompę ciepła. Może też być to wymiana okien na bardziej nowoczesne i energooszczędne albo instalacja fotowoltaiczna na dachu domu produkująca własną energię elektryczną. Ważne jest, aby każdy taki wydatek został udokumentowany odpowiednią fakturą i dowodem zapłaty.
  • Kolejna klasyczna ulga to zapłacone przez nas w trakcie roku składki ZUS. Kwota przysługującego odliczenia wynika zazwyczaj z informacji PIT-11, którą otrzymujemy od swoich pracodawców.
  • Ulgą, która pojawiła się niedawno w związku z trwającą pandemią, jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19. Ciekawostką jest, że od dochodu możemy odliczyć podwójną wartość darowizny, jakiej dokonaliśmy na ten cel.
  • Ulga internetowa w maksymalnej kwocie 760 zł, przy czym ulga ta może być zastosowana w dwóch kolejnych latach. Jeżeli za rok 2019 odliczyliśmy np. 360 zł, to możemy jeszcze dokonać odliczenia tylko za rok 2020 w kwocie maksymalnie 400 zł.

 Dla osób niepełnosprawnych przewidziano trzy ulgi: ulgę na sprzęt rehabilitacyjny w kwocie do odliczenia faktycznie poniesionych wydatków, ulgę na leki dla osób, którym lekarz zalecił stałe ich przyjmowanie, czy też ulgę na samochód.

 „Ulga na leki pozwala odliczyć faktycznie poniesione wydatki na ich zakup, przy czym do odliczenia jest kwota powyżej 100 zł. Oznacza to, że jeśli leki kosztowały np. 230 zł, to odliczeniu podlega kwota 130 zł. Maksymalna kwota ulgi na samochód zaś to kwota 2280 zł. Dotyczy ona wydatków poniesionych np. na przystosowanie samochodu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej. Należy zaznaczyć, że dla skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej i ulgi na samochód, podatnik musi mieć orzeczony stopień niepełnosprawności przez lekarza orzecznika”.

 Corocznymi ulgami o których powinniśmy pamiętać są:

  • ulga prorodzinna, polegająca na możliwości odliczenia określonej ustawowej kwoty za każde posiadane dziecko,
  • możliwość odliczenia składek zapłaconych w trakcie roku na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość tych odliczeń wynika z informacji PIT-11 przekazanej podatnikom przez pracodawców.
  • ulga abolicyjna. Ulga ta jest przewidziana dla osób, które zarabiają również za granicą i tam od tych zarobków odprowadzają miejscowe podatki,

 Jeśli w rozliczeniu rocznym PIT wychodzi nam jednak podatek do zapłaty, różnicę wpłacamy na tzw. indywidualny mikrorachunek podatkowy, a nie dotychczasowy rachunek właściwego urzędu skarbowego.

 Zachęcamy do skorzystania z powyższych podpowiedzi przy rocznym zeznaniu podatkowym za 2020 rok bo „każdy grosz się liczy” i jeżeli mamy możliwości do skorzystania z jakiś ulg dlaczego tego nie zrobić.

 

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: