Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pilchowie łączcie się! - Zjazd Pilchów w Wiśle

Na wzór Cieślarów wielki zjazd w Wiśle będą mieli również Pilchowie. W Polsce zarejestrowanych jest 7371 osób noszących takie nazwisko, największe ich skupisko mieści się na południu kraju, z czego około tysiąca osób zameldowanych jest w samym tylko Cieszynie. Nazwisko to wymieniane jest już w dokumentach z 1436 roku. Zjazd ma odbyć się w czerwcu tego roku.

Nie przypadkowo po rodzinie Cieślarów swój zjazd organizują Pilchowie. Rodziny są spokrewnione. - Trzy siostry Cieślarówny wyszły za trzech różnych (zupełnie ze sobą niespokrewnionych) Pilchów – jak pisze w swojej książce Jerzy Pilch.

Wśród towarzystwa Pilchów możemy odszukać wiele znanych osobistości. Czerwcowy zjazd uświetnią swoją obecnością Alicja Pilch - radna, Jerzy Pilch - wicestarosta, Roman Pilch - producent gier i zabawek edukacyjnych, a także cytowany powyżej Jerzy Pilch, najbardziej znany z Pilchów, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy.

Dokładną datą zjazdu będzie 21-23 czerwca. Dla wszystkich tych, którzy noszą nazwisko Pilch będzie to niesamowita okazja do spotkania ze swoimi bliskimi, odnowienia i nawiązania nowych kontaktów.

- Bardzo podobał mi się ubiegłoroczny pomysł ze zjazdem Cieślarów. Cieszę się, że ród Pilchów również będzie miał swoje spotkanie w 2013 roku. Program imprezy zapowiada się bardzo interesująco, ale dla mnie będzie to przede wszystkim okazja do spotkania z ludźmi noszącymi to samo nazwisko co ja, jestem ciekawa ich historii tego, czym zajmują się na co dzień. Podoba mi się także, że wydarzenie ma swoją identyfikację, logo oraz własną stronę internetową - mówi Ania Pilch ze Skoczowa.

Nazwisko Pilch wiąże się wieloma nazwami własnymi w Polsce. Pilchy  to wieś nad jeziorem Roś, niedaleko miasta Pisz, w województwie warmińsko-mazurskim. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej właśnie od nazwiska Pilch, które jest wymienione w dokumentach z XV wieku.

Jezioro Pilchowickie z kolei to największy zbiornik wody w Sudetach Zachodnich. Długość jeziora 6 km, szerokość 2 km, a powierzchnia tafli wody wynosi 240 ha.
22 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie zjazdu w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle.

 

Wstępny plan imprezy:

Piątek (21.06)
•    10.00 – Rozpoczęcie rejestracji uczestników i wydawanie identyfikatorów – Wiślański rynek
•    10.00 – Rozpoczęcie rozkładania stoisk Firm – Wiślański rynek
•    18.00 – Uroczysta kolacja w Hotelu Gołębiewski

Sobota (22.06)
•    Oficjalne otwarcie Zjazdu – Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
•    Wykład prof. Daniela Kadłubca – etymologia nazwiska Pilch
•    Wystąpienia gości honorowych
•    Mecz piłki nożnej – Pilchowie kontra Media (wstęp 5zł – zyski z meczu przeznaczone zostaną na rozwój młodej kadry sportowców)
•    Występy zespołów artystycznych (m.in. „Estrada Regionalna Równica” ) towarzyszące np. zawody sportowe, konkursy z nagrodami, imprezy rodzinne, zabawy dla dzieci itd.

Niedziela (23.06)
•    Spotkanie na granicy Polsko-Czeskiej – polana Pilchula - darmowy posiłek dla każdego Zjazdowicza za okazaniem identyfikatora
•    Program kulturalny w rytmach góralskich
•    Wpisy do księgi pamiątkowej specjalnie przygotowanej na tę okoliczność

Plan wydarzeń jest cały czas aktualizowany. Więcej na stronie www.zjazdpilchow.pl
 

Przemek Loter

źródło: ox.pl
dodał: PLT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: