Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pierwsza elektrownia słoneczna wybudowana będzie w Ustroniu!

Pierwsza elektrownia słoneczna w powiecie cieszyńskim powstaje w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu. Infrastruktury do produkcji i przesyłu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych - ogniwa fotowoltaiczne. Elektrownia produkująca prąd z energii słonecznej ma rozpocząć swoja działalność w przyszłym roku.

To odważny krok mówi dr Ryszard Wąsik, dyrektor Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu. Jesteśmy pierwszym szpitalem, który będzie dysponował elektrownią słoneczną, w województwie śląskim nie mam innych takich szpitali dodaje z dumą dyrektor. Jednak droga do stworzenia ogniw fotowoltanicznych nie była łatwa, wymagała wielu poprzedzających je kroków. To uwieńczenie naszych termomodernizacyjnych przedsięwzięć. Mamy solary, wykonane ocieplenie budynku - bez tego nie byłoby możliwe wykonanie tej inwestycji stwierdza dr Ryszard Wąsik.

Budowa infrastruktury do produkcji i przesyłu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych finansowana jest po połowie z budżetu szpitala i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takiej instalacji nie ma żaden ze śląskich szpitali. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2013 roku. Ma zwrócić się w przeciągu 15-20 lat.

Będzie produkowała ok. 50 MWh energii elektrycznej. Instalacja zostanie umieszczona na dachu oraz elewacji budynku głównego szpitala, wzbogacając jego nowoczesną architekturę. Będzie ją tworzyło 264 paneli słonecznych. Jako źródło energii odnawialnej tzw. OZE użyte zostaną moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne PV o mocy 240 Wp każdy, a ogólna powierzchnia paneli słonecznych wyniesie 439,56 m2.


Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: