Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwsza Dama na Zaolziu - odwiedziła polskie szkoły

Agata Kornhauser-Duda w poniedziałek odwiedziła polskie szkoły w Trzyńcu i Suchej Górnej. To właśnie 28 marca w Republice Czeskiej świętowany jest Dzień Nauczyciela. W obu szkołach Pierwsza Dama spotkała się z polską społecznością.


W Trzyńcu Pierwsza Dama złożyła wizytę w Polskiej Szkole Podstawowej im. Gustawa Przeczka, gdzie życzyła pedagogom, by – tak ważna społecznie – praca z dziećmi i młodzieżą była źródłem osobistej satysfakcji. Akcentowała radość z powodu możliwości odwiedzenia Zaolzia oraz zapoznania się z polskim szkolnictwem w tym regionie. – Praca nauczyciela to powołanie, którym zdecydowanie się Państwo kierujecie, co z łatwością można zaobserwować, przyglądając się Państwa współpracy z uczniami i pasji, z jaką podchodzicie Państwo do swoich zadań – oznajmiła Pierwsza Dama.


Szczególnym zainteresowaniem Pierwszej Damy cieszyła się oferta zajęć dodatkowych szkoły. Placówka oferuje około trzydziestu  rodzajów bezpłatnych zajęć dodatkowych, podczas których dzieci mogą rozwijać swoje uzdolnienia i zainteresowania oraz przygotowywać się do udziału w konkursach oraz olimpiadach o wybranej tematyce. W szkole prowadzone jest także doradztwo do spraw wychowania i wyboru zawodowego. – Bogata oferta zajęć i wsparcie młodych w wyborze drogi życiowej zwróciło moją szczególną uwagę – powiedziała Agata Konhauser-Duda. – Wszystkie umiejętności, które tu zdobędziecie to Wasz kapitał, którego nikt Wam nie zabierze. Cieszę się, że zdecydowaliście się na naukę w polskiej szkole, że poznajecie Polskę, a jednocześnie kulturę i historię regionu, w którym mieszkacie. Dziękuję za Wasz wysiłek – dodała Pierwsza Dama, podkreślając jednocześnie ze czas szkolny służy także zawieraniu przyjaźni, poszerzaniu horyzontów i próbowaniu nowych dróg. – Czerpcie z tego czasu całymi garściami– zachęcała uczniów.

Podczas późniejszego spotkania z pedagogami Pierwsza Dama podziękowała nauczycielom za otaczanie uczniów niezwykłą troską, za dbałość o rozwijanie w młodych ludziach kreatywności oraz pomoc w odkrywaniu ich talentów i możliwości. Podkreśliła, że młodzież wykazuje się nie tylko otwartością i ciekawością świata, ale także przywiązaniem do historii i tradycji kraju pochodzenia.

Ponadto tematem rozmów było nauczanie języka polskiego jako obcego, podtrzymywaniu kontaktu uczniów z Polską oraz aktualnych potrzebach środowisk polskich w dziedzinie oświaty. Agata Kornhauser–Duda zachęcała pedagogów do dołączenia placówek do Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka.  

Szkoła w Tryńcu ma swoje filie w 6 miejscowościach, gdzie łącznie uczy się 152 uczniów. Jedną z nich jest Przedszkole w Lesznej Dolnej, od wizyty w którym Agata Kornhauser–Duda rozpoczęła jednodniowy pobyt w Republice Czeskiej. Pierwsza Dama miała okazję zwiedzić placówkę oraz przyjrzeć się zajęciom ruchowo-kreatywnym pt. „Powitanie wiosny”. Maluchy chętnie tańczyły, śpiewały i malowały oraz dzieliły się ze swoim gościem spostrzeżeniami nt. pierwszych wiosennych dni. Ponadto swoje występy zaprezentowali Szkolny Zespół Folklorystyczny „Ondraszek”oraz szkolny chór „Wesoła Nutka”.


Pierwsza Dama złożyła także wizytę w Suchej Górnej, gdzie wybrzmiały fragmenty utworów Mickiewicza i Asnyka, teksty w gwarze Śląska Cieszyńskiego czy skrzypcowe wykonanie „Płyniesz Olzo”. Żona polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy, odwiedziła tam społeczność polskiej Szkoły Podstawowej, spotkała się także z podopiecznymi Kolorowego Przedszkola z polskim językiem nauczania.


 Pierwsza Dama poznała podopiecznych placówki, z którymi rozmawiała o nauce języka polskiego i polskich symbolach narodowych, bajkowych postaciach, odkrywaniu świata i zawieraniu przyjaźni. Maluchy były też ciekawe, jak wygląda praca małżonki głowy państwa, czy w Pałacu Prezydenckim mieszkają zwierzęta oraz w co Pierwsza Dama lubiła bawić się jako dziecko. W przedszkolu prowadzone są dwa oddziały, które łącznie zajmują się edukacją trzydzieściorga pięciorga dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.


W szkolnej świetlicy uczniowie klas 1-3 skorzystali z możliwości rozmowy z Pierwszą Damą oraz jej pomocy przy odrabianiu lekcji. Następnie Małżonka Prezydenta została zaproszona do udziału w obchodach Dnia Nauczyciela, podczas których dzieci zaprezentowały m.in. fragmenty utworów Adama Asnyka, tekst w gwarze, „Płyniesz Olzo” na skrzypce, kompozycje taneczne i wokalne. – Nie spodziewałam się, że występ będzie tak profesjonalny i piękny. Dostarczyliście nam niezwykłych wrażeń. Cieszę się, że macie w szkole możliwość rozwijania artystycznych talentów – powiedziała Pierwsza Dama.

W wystąpieniu towarzyszącemu wizycie w szkole Pierwsza Dama akcentowała, że nauczyciele mierzą się z niełatwym zadaniem nauczania w polskiej placówce przy jednoczesnym poszanowaniu czeskiej kultury. – Państwu się to doskonale udaje – zapewniła Małżonka Prezydenta.

W poniedziałek Małżonka Prezydenta spotkała się także z przedstawicielami Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, dyrektorami polskich szkół, Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej oraz wykładowcami polonistyki na Uniwersytecie w Ostrawie i Ołomuńcu. Spotkaniu w Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie towarzyszyła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-28 19:25:29
Naczelnik49: Pierwsze Abramsy właśnie do nas płyną. Już niedługo was wyzwolimy rodacy zza Olzy.
2023-03-28 20:38:16
Mach: Naczelnik49: co? jesteś zwolennikiem ruskiego miru? Przykład współczesnych relacji rusko- ukraińskich ci nie wystarczy? Proporcje są podobne. Rodaków zza Olzy nie trzeba wyzwalać. Są tam szczęśliwi. Granicy już nie ma. Coraz więcej naszych rodaków obecnie przemieszcza się na stałe za Olzę. Czechy jako kraj pod względem stopy życiowej i szczęścia jego mieszkańców w światowym rankingu są na 16 miejscu, Polska na 36 .
2023-03-28 20:49:32
"tom": ... ten tytuł to chyba nieuk pisał, jak już to ma być - Pierwsza Dama, odwiedziła polskie szkoły na Zaolziu, bo chyba Pani Agata z domu Kornhauser, nie jest żoną czeskiego generała Pavela
2023-03-28 21:24:03
Naczelnik49: @Mach: Granice wrócą, bo Polska już niedługo przestanie być członkiem tej zepsutej "wspólnoty", a Prawo i Sprawiedliwość jako grupa rekonstrukcji historycznej Sanacji, jej spadkobierca uczyni to, co uczynić należy. A dlaczego czekamy na amerykańskie czołgi ? Bo obecnie mamy tylko niemieckie i ruskie, a te już na Zaolzie wjeżdżały, pierwsze w 1939r, drugie w 1968r. Przyjdzie więc czas napisać nową historie i scalić Śląsk Cieszyński w jego historycznym granicach.
2023-03-28 21:24:56
perpetua: w szkołach religia na okrągło to gdzie się mieli nauczyć po polsku pisać?
2023-03-28 21:26:19
perpetua: naczelnik nocnikowy gieroju jedź najpierw do Bachmutu potrenować, jak wrócisz to pogadamy
2023-03-28 21:46:39
Naczelnik49: @perpetua: Przekaz z Nowogrodzkiej dzielimy na dwa: jawny i ukryty. O tym ukrytym można by napisać książkę i to niejedną. Granice Polski mogą się za niedługo zmienić (być może już za lat kilka), bo cześć ziemi wschodnich będziemy zmuszeni oddać na poczet innej operacji. Wojna na Ukrainie i wielkie niepokoje w Izraelu nieprzypadkowo dzieją się właśnie teraz, w tym samym czasie. W przypadku upadku lub zniszczenia żydowskiej państwowości w Palestynie ich państwo nie zniknie z mapy, tylko zostanie przeniesione. Gdzie ? Do Europy Środkowej, a konkretnie cześć ziem Polski (na wschód od linii Wisły, zachodniej Białorusi oraz Ukrainy). Stany Zjednoczone w zamian za pomoc w przeprowadzeniu tej operacji pozwolą nam zająć Zaolzie w ramach rekompensaty za straty na wschodzie. Podsumowując. Od 2020r na świecie rozpoczął się proces wielkich zmian, bądźmy więc w pogotowiu.
2023-03-29 09:12:50
Boska Adela: głupotę elektoratu PiS i koń-defekacji dzielimy na jawną i ukrytą - powyżej ukryty wyborca jawnie prezentuje swą mózgową breję
2023-03-29 09:35:06
Naczelnik49: @Boska Adela: Chyba w twojej małej główce droga Adelko. Wariantów i planów na przyszłość jest kilka. Powyższy, to zaledwie jeden z nich w zależności od rozwoju innych wydarzeń na świecie w tych burzliwych czasach, w które właśnie weszliśmy. Niemniej obecny establishment nie wyklucza Zaolzia wracającego do granic do RP.
2023-03-29 10:48:39
oxjas1: To pani prezydentowa potrafi mowic ? Szok !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: