Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pieniądze na szkła kontaktowe? Ministerstwo dostosowuje przepisy

 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) wydało rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zawiera ono także prawo do skorzystania z refundacji szkieł kontaktowych (oprócz okularów) korygujących wzrok.

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r. „To wynika z konieczności dostosowania przepisów do zmieniającego się świata technologii i techniki”  – mówi minister (MRiPS) Marlena Maląg.

Rozwiązania zawarte w Rozporządzeniu zapewniają pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz ergonomię na ich stanowisku.

Rozporządzenie wprowadza „wymagania, dotyczące stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy – to konieczność wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub podstawę oraz dodatkową klawiaturę i mysz”.

Jak możemy dowiedzieć się ze strony MRiPS nowością jest przyznanie prawa do skorzystania z refundacji szkieł kontaktowych (oprócz okularów) korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Pracodawca ma 6-miesięczny okres przejściowy na dostosowanie funkcjonujących stanowisk pracy do nowych wymogów.

Jak wynika z treści Rozporządzenia, nie każda osoba pracująca na stanowisku wyposażonym w monitory ekranowe ,zaraz może ubiegać się o refundację soczewek kontaktowych. Sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli lekarz okulista po przeprowadzeniu badań zleci korzystanie właśnie z soczewek.

AK/mat.pras

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: