Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

PFRON: mieszkania i urzędy bez barier

Każdy z nas orientuję się w tym, że w każdym społeczeństwie jest wiele osób niepełnosprawnych. Rodzajów niepełnosprawności jest wiele, ale wśród tej grupy są osoby niepełnosprawne ruchowo. To osoby poruszające się o kulach, na wózkach inwalidzkich czy przy pomocy „chodzika”. Takim osobom ciężko jest się wydostać ze swojego miejsca zamieszkania czy czasem dostać do budynku użyteczności publicznej. Wiele z nich uwięziona jest w „czterech ścianach”.

Ale pojawiło się światełko w tunelu i dla tej grupy osób. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) od początku października uruchomił w ramach rządowego programu „dostępność plus” środki, które pozwolą dostosować budynki użyteczności publicznej, bloki w spółdzielniach mieszkaniowych oraz wspólnotach mieszkaniowych, budynki komunalne czy będące w zarządzie Gminy czy Miasta. W ramach programu wnioskodawcy mogą starać się o dofinansowanie do zakupu i montażu windy, ale także budowę szybu windowego, bezpiecznych dojść do windy lub do budynku mieszkalnego. Dzięki temu programowi osoby niepełnosprawne będą mogły opuścić swoje „cztery ściany” i wyjść między ludzi, do kina, teatru czy spotkać się z osobami cierpiącymi na podobną dysfunkcję.

Nabór wniosków do tego programu trwa od 1 października do 30 listopada 2019 r. Można je składać do oddziałów terenowych PFRON. Oddziały są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych, zawieranie oraz rozliczanie umów.

Gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków komunalnych i budynków użyteczności publicznej, mogą złożyć wnioski o udzielenie pożyczek – bez wkładu własnego, opłat i prowizji. Będzie to możliwe, ponieważ PFRON pokryje wkład własny Wnioski można składać do końca listopada br..

Dostępność Plus to pierwszy w Europie tak szeroki program zakładający likwidację barier architektonicznych, łatwiejszy dostęp do budynków użyteczności publicznej, szpitali i szkół. Jest to kolejny krok dzięki któremu osoby niepełnosprawne z dysfunkcją ruchu będą mogły liczyć na lepszy dostęp i kontakt ze znajomymi z osiedla czy bloku mogąc wyjechać czy wyjść z klatki.

Program skierowany jest dla wszystkich zainteresowanych instytucji z terenu całej Polski. Z tego co pamiętam z okresu gdy jeszcze byłem osobom widzącą na terenie naszego powiatu są właśnie takie instytucje, które powinny się zastanowić nad przystąpieniem do tego programu.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: