Peleton przejechał przez Jaworze
Trasa prowadziła z Bielska-Białej przez Jaworze i z powrotem do Bielska-Białej. Zawodnicy przejechali ulicami Wapienicką, Zdrojową, Panoramiczną, Turystyczną i Słoneczną. Dodatkowe emocje towarzyszyły premii lotnej rozegranej w rejonie jaworzańskiego amfiteatru, gdzie kolarze walczyli o cenne punkty i bonifikaty czasowe.
Jeden z najstarszych wyścigów w Polsce
Kryterium Asów należy do najbardziej rozpoznawalnych imprez kolarskich w kraju. Historia wyścigu sięga 1954 roku. Przez dekady wydarzenie było ważnym punktem kolarskiego kalendarza i gościło czołowych zawodników z Polski oraz zagranicy. Po kilkuletniej przerwie impreza została reaktywowana w 2022 roku i ponownie wróciła na śląskie oraz beskidzkie trasy.
Tegoroczna edycja miała charakter pięcioetapowego wyścigu rozgrywanego od 6 do 10 maja. Kolarze rywalizowali między innymi w Katowicach, Pszczynie, Wilkowicach, Jaworzu, Bielsku-Białej, Siewierzu i Psarach. Organizatorzy połączyli uliczne kryteria z wymagającymi etapami prowadzącymi przez górskie tereny.
Decydował samotny atak
Etap „Beskid Race” liczył 160 kilometrów i od początku przebiegał w bardzo dynamicznym tempie. Na trasie tworzyły się grupy ucieczkowe, a przewaga liderów momentami przekraczała półtorej minuty.
Ostatecznie zwyciężył Filip Řeha z zespołu ATT Investments, który zaatakował na końcowych kilometrach i samotnie dojechał do mety. Drugie miejsce zajął Luca Jenni z drużyny Run & Race – Solarpur, a trzecie Jaka Marolt z Factor Racing.
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Radosław Frątczak z zespołu Wibatech Lubelskie Perła Polski, który ukończył wyścig na 12. pozycji.
Nie tylko żółta koszulka
Podczas wyścigu zawodnicy walczyli nie tylko o klasyfikację generalną. Biała koszulka trafiła do lidera klasyfikacji młodzieżowej do lat 23, zielona oznaczała prowadzenie w klasyfikacji górskiej, a fioletowa – w punktowej.
Przejazd peletonu przez Jaworze przyciągnął wielu mieszkańców i sympatyków kolarstwa, którzy mogli obserwować z bliska rywalizację zawodników z różnych krajów. Nad bezpieczeństwem uczestników i mieszkańców podczas przejazdu czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzu, zabezpieczająca trasę wyścigu na terenie gminy.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33