Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Parasol jest potrzebny

Ruch Obrony Bezrobotnych istnieje od 2 lat. W powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim zrzesza 50 tys. członków i sympatyków. Działa też coraz prężniej. W styczniu stowarzyszenie zwróciło się do władz Bielska o zwolnienie osób bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy z konieczności płacenia za przejazdy MZK. W lutym Komisja Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej RM pozytywnie zaopiniowała tę propozycję. 1 marca ruszył trzymiesięczny program pilotażowy umożliwiający bezrobotnym korzystanie z darmowych przejazdów. Potem poddany zostanie analizie.

- Bilet kosztuje w Bielsku tyle co bochenek chleba i bezrobotny z konieczności wybrać musi chleb, tymczasem niemożność szybkiego przemieszczania się zmniejsza szansę znalezienia pracy. Choć pilotaż wdrożono, są pewne problemy. MOPS ustanowił bowiem regulamin korzystania z bezpłatnych biletów, który dyskwalifikuje program. Trzeba być bezrobotnym przynajmniej 24 miesiące, a wiadomo, że najbardziej aktywnie poszukują pracy osoby, które właśnie ją straciły. Ponadto MOPS dystrybuuje darmowe bilety tylko swoim podopiecznym, a tak być nie powinno. Musi wystarczyć zaświadczenie, że ktoś jest bez pracy, nie można różnicować bezrobotnych. Dziś wiceprezydent Henryk Juszczyk otrzyma od nas pismo w tej sprawie - mówi Paweł Czyż, pełnomocnik ruchu w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

Inną lutową propozycją ruchu obywatelskiego jest składanie projektów uchwał Rady Miejskiej przez tysiącosobowe grupy dorosłych mieszkańców. Byłoby to analogiczne do inicjatywy ustawodawczej w parlamencie. Zapewne mieszkańcy mają wiele pomysłów, nad którymi warto podyskutować, a może i wprowadzić w życie.

- Inicjatywa jest ciekawa. Skierowałem ją do zaopiniowania przed radców prawnych, żeby mieć pewność, że nie naruszymy delegacji ustawowej, która przypisuje radzie i prezydentowi prawo inicjatywy uchwałodawczej. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, nie mam nic przeciwko temu, by mieszkańcy podpowiadali, czym należy się zająć. Moment jest dobry, gdyż pracujemy właśnie nad zmianą regulaminu Rady Miejskiej, więc rozstrzygnąć można i tę sprawę - zapewnia przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Balon.

Trwają też starania stowarzyszenia o zwiększenie zasiłków z MOPS, bo na razie są skandalicznie niskie. Zdarza się, że na dwie osoby wynoszą na miesiąc 30 zł. Pieniądze są do uzyskania, uwzględniono je w tegorocznym budżecie.

Ruch wydał swój pierwszy numer biuletynu dla bezrobotnych. Nie ma niestety nadal Powiatowej Rady ds. Zatrudnienia, na czele której stoi starosta. Winą członkowie stowarzyszenia obarczają miasto, które nie delegowało trzech radnych do pracy w powiatowym organie.

źródło: naszemiasto.pl
dodał: koz

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: