Parafia Dla wszystkich
Marzenia katolików z Pogórza ziściły się dopiero w [ 1982 roku, kiedy to ówczesny dziekan skoczowski ks. kanonik Karol Picha, po długich staraniach otrzymał od władz komunistycznych zgodę na budowę świątyni. Kościół miał stanąć na najwyższym wzniesieniu w sołectwie, w otoczeniu starych drzew, gdzie od 1902 roku stoi drewniany krzyż. Kamień węgielny po budowę poświęcił Jan Paweł II podczas pamiętnego spotkania z wiernymi Śląska w Katowicach Muchowcu w 1983 roku. Świątynia wraz z bogatym zapleczem: probostwem, domem katechetycznym, mieszkaniami dla księży i pomagających przy parafii sióstr zakonnych, miała służyć nie tylko katolikom z Pogórza, ale i wiernym zaplanowanego na 10 tyś. mieszkańców osiedla górniczego na Dolnym Borze w Skoczowie.
Kiedy okazało się, że parafia nie będzie tak wielka jak planowano, względy praktyczne zadecydowały o przeznaczeniu całego zaplecza koło świątyni na ośrodek rekolekcyjny dla nowej, młodej diecezji bielsko-żywieckiej. I w tym kierunku działali wszyscy proboszczowie. Tak powstał jeden z najbardziej żywotnych ośrodków rekolekcyjnych, z którego korzystają grupy formacyjne nie tylko ze Śląska Cieszyńskiego i kościoła lokalnego, ale również z innych diecezji, a nawet zza wschodniej granicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. W Pogórzu gości w ciągu roku ponad 8,5 tyś. uczestników rekolekcji, dni skupienia i turnusów wakacyjnych. Niektórzy przybywają z własnymi kapłanami, inni wzbogacaj ą swój e życie religijne pod opieką duchownych miejscowych i z sąsiednich parafii.
Do dyspozycji przybyłych stoi 100 miejsc noclegowych, salka konferencyjna, kaplice, świetlica, zaplecze rekreacyjne w postaci siłowni, bilarda, ping-ponga i boisk do małych gier, a latem także do siatkówki plażowej. Z obiektów na wolnym powietrzu korzy stająnajczęściej koloniści, którzy latem odwiedzają Pogórze. Są to kolonie charytatywne, głównie dla dzieci z najbiedniejszych rodzin.
Ks. proboszcz Ignacy Czader chciałby stworzyć uczestnikom rekolekcji i grupom parafialnym jeszcze lepsze warunki niż dotychczas. Zamierza urządzić kolejną, salę na około 150 c. Byłoby tojeszcze jedno miejsce wspólnych spotkań i zabaw. Dotychczasowe sale, wykorzystywane do organizowania przyjęć komunijnych, jubileuszowych i styp, są zbyt małe aby pomieścić większą liczbę uczestników. Oczkiem w głowie ks. proboszcza Ignacego, który od szkoły średniej zbierał i katalogował książki, jest biblioteka z 11 tysiącami woluminów. Korzysta z niej dużo osób, nie tylko z parafii. Stałych bywalców jest około 60. Przyjeżdżają studenci z Cieszyna i Bielska-Białej. Biblioteka jest czynna co dwa tygodnie, ale jej klienci przybywają, również wtedy, kiedy mają potrzeby i często sami się obsługują, robiąc to bez uszczerbku dla parafialnego księgozbioru. Biblioteka ma cenne pozycje z zakresu literatury pięknej i religijnej, wszystkich dziedzin teologii, filozofii psychologii.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.