Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiętniki Blumki w Krytyce

W czwartek (05.12.2019) w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie odbył się spektakl przygotowany przez grupę teatralną dzieci przychodzących do „Krytyki” na zajęcia. Dzieci przygotowały przedstawienie zatytułowane „Pamiętniki Blumki”.

Pamiętniki Blumki - to sztuka, przygotowana na podstawie książki o tym samym tytule, autorstwa Iwony Chmielewskiej. Książka jest napisana „językiem samych dzieci” i opowiada o życiu i wychowaniu w sierocińcu prowadzonym przed wojną przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską - Wzruszająca opowieść dzieci daje wyraz prostym i pięknym metodom wychowawczym Korczaka. Odbiorowi spektaklu dramaturgii dodaje świadomość, że wszyscy bohaterowie opowieści wraz z nauczycielami zginęli w obozie koncentracyjnym w Treblince – wyjaśniali organizatorzy wydarzenia.

Tytułowa Blumka, to dziewczynka, która zapisuje w swoim pamiętniku niesamowite historie. Pojawia się Reginka, której opowieści oświetlają mroczne noce, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, czy też Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybce. Niestety, względny spokój sierocińca zakłóciła wojna.

Na scenie pojawili się: Łukasz Bizoń, Lars Brachaczek, Mila Cis, Szymon Gołuch, Piotr Gołuch, Nadia Lanc, Emilia Szczęsna, Klara Ziovsky i Iwona Żur. Spektakl wyreżyserował Bogusław Słupczyński. Wcześniej dzieci tą samą sztukę wystawiły w Szkole Podstawowej nr 3 w Cieszynie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: