Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pamiętaj! Sprzątaj po swoim psie

Posiadanie psa lub kota to przyjemność ale także obowiązki. Swoim mieszkańcom przypomina o tym gmina Skoczów.


- Właściciele czworonogów często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Apelujemy o to, by sprzątać po swoich pupilach. Na terenie Skoczowa – w parkach i na skwerach – znajdują się specjalne kosze, a w nich sprzęt ułatwiający spełnienie tego obowiązku – przypomina gmina Skoczów.

Jak dodają włodarze gminy to nie tylko estetyczne walory po pozostawionych psich lub kocich odchodach. - Nieczystości pozostawiane przez psy i koty są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim stanowią problem epidemiologiczny. Kontakt z psimi lub kocimi odchodami niesie ryzyko zakażenia patogennymi bakteriami oraz pasożytami przewodu pokarmowego (np. tasiemca psiego, tasiemca bąblowca, glisty psiej). Sprzątanie po swoim psie jest podstawowym i skutecznym elementem w zapobieganiu chorobom, na które szczególnie narażone są dzieci bawiące się na trawinkach i w piaskownicach – czytamy w komunikacie gminy Skoczów.

To właśnie na choroby wśród najmłodszych zwracają uwagę władze Skoczowa. - Lekarze pediatrzy, służby sanitarne przestrzegają, że zabawa w brudnym piasku lub na trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego u ludzi. W szczególności u dzieci mogą występować takie objawy jak: niegroźne biegunki, utrata wzroku czy uszkodzenie wątroby i nerek - dodają
Warto pamiętać, że brak uprzątnięcia odchodów swojego pupila to wykroczenie. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Nieprzestrzeganie przepisu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-23 08:06:38
Ondraszek: Brawo.
2021-07-23 08:08:51
poCieszny: Gmina Cieszyn też powinna o sprzątaniu po pieskach przypominać. Wielu właścicieli piesków jest wręcz bezczelna. Sam widziałem, i to wiele razy, jak ludzie mają woreczki przy smyczach a kiedy piesek nawali to nie sprzątają, nie wspominając już nawet o takich co z pieskiem dookoła bloku rundka i obsr@ne obejście bloku doszczętnie. Rozliczanie takich nieodpowiedzialnych właścicieli to.... Sprawa dla bohaterskiej Straży Miejskiej! 5 stów mandatu i już kasa miejska w lepszej kondycji.
2021-07-23 08:11:56
hycel: Nie piszcie tej kociej i psiej hołocie takich mądrych rzeczy bo i tak nie zrozumieją. To chacharstwo myśli, że odchody po ich pupilach mogą wszędzie leżeć i na dworze ma śmierdzieć jak w ich mieszkaniach.
2021-07-23 08:13:50
: przypomnieć należy przede wszystkim cieszyńskiej Straży Miejskiej i jej przełożonym w ratuszu - oto dosłownie vis a vis siedziby SM mamy Park Pokoju, a przy każdym wejściu do niego zakazy wprowadzania zwierząt - i każdego dnia o poranku paraduje po trawnikach parku kilkoro właścicieli piesków odsrywających tam swoje zabawki - mija ledwie parę godzin, po tych samych trawnikach zaczynają biegać kilkuletnie dzieci z okolicznych przedszkoli przyprowadzane tam niemal codziennie "na zielona trawkę" - biegają, wesoło pokrzykują, co jakiś czas któreś wdepnie w psie gówno oczywiście - a Straż Miejska co dnia dostojnie wyjeżdża rano na patrole, pozakładać blokady i powypisywać mandaty za parkowanie, i co dnia udaje, że nie widzi srających w parku psów, nie zauważa tym bardziej ich właścicieli - pytanie do komendanta SM i do burmistrzyni: nie wstyd wam?... wy też udajecie, że nic nie widzicie, czy po prostu psie gówna pod stopami to wasz naturalny habitat?
2021-07-23 11:30:57
Vito: W Izraelu ponoć ma powstać baza DNA wszystkich psów w kraju. Właściciel porzuconej kupy będzie ustalany na podstawie DNA a jego pan ma pokryć koszty badania plus mandacik. Trochę skomplikowane ale myślę że będzie skuteczne. Jakby ktoś zapłacił z 1000zl za gówno w trawie to nauczyłby psa z klozetu korzystać.
2021-07-24 07:55:42
miriam11: Tu nie o wysokość mandatu idzie ale o
2021-07-24 07:56:28
miriam11: Jego nieuchronność.
2021-07-24 07:59:29
miriam11: I wystarczy pięciu miłośnikom zapchlańców po 50 zeta. A wieść rozeszła by się lotem błyskawicy na osiedlu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: