Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pamiętaj o kominach!

Nastały chłodniejsze dni. Wielu z nas rozpoczęło już sezon grzewczy. Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy wystosował komunikat do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2016/2017.

Wszyscy wiemy, że komin jest bardzo istotną częścią każdego budynku. Jest niepozorny ze względu na swoje rozmiary, może być jednak bardzo niebezpieczny. Groźba występuje wtedy, gdy dojdzie do pożaru sadzy lub złej eksploatacji komina. Może to spowodować olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

- Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2015 odnotowano 11 830 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 182 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 596 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. - czytamy w komunikacie.

Pamiętajmy, że oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. Poddawajmy więc całą instalację kominową okresowym kontrolom oraz czyszczeniu, które przeprowadzą uprawnieni kominiarze. To w sposób zdecydowany poprawi nasze bezpieczeństwo.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Nie zapominajmy o zaproszeniu do siebie kominiarza. To nie tylko może przynieść nam szczęście, o którym mówi przesąd, ale przede wszystkim taka wizyta poprawi nasze bezpieczeństwo.

red.

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: