Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oszuści znów próbują wyłudzić dane klientów ZUS

Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzenie danych na komputerach klientów ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej.

Niedawno pisaliśmy o oszustach, którzy rozsyłają maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie pliku z fakturą groziło zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych.

Tym razem oszuści wpadli na inna formę wyłudzenia danych. Wysyłają maile, w których jako nadawca figuruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości. - Przypominamy, ZUS nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. - Ostrzegamy,  by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Klienci ZUS zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który widniał w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem siedziby centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

Pamiętajmy, jeśli otrzymamy korespondencję mailową z ZUS, która wzbudzi naszą wątpliwość co do nadawcy, należy niezwłocznie skontaktować się z placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-12 11:24:57
koza: Poniważ w art ponizej wylaczono komentarze, zapytam tutaj- w kontekscie poniższego art? Czy Ochaby nie chcą już być osobną gminą, że maja apetyt na fotel w Skoczowie? http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/soltys-ochab-bedziemy-osobna-gmin-to-si-moze-udac
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją