Oszuści wciąż próbują
Policjanci z cieszyńskiej Komendy Powiatowej Policji apelują o ostrożność i rozwagę, gdyż ciągle zdarzają się próby oszustw:
- Cieszyńscy policjanci wciąż otrzymują sygnały o próbach oszustw metodą na „wnuczka”, „policjanta” lub „pracownika banku”. Przestępcy usiłują wyłudzić pieniądze przeważnie od osób starszych. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzeżmy swoich bliskich przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów, czy pracowników banku. Sami również bądźmy ostrożni!
Oszuści są sprytni, często wykorzystują nasze emocje, strach, a nawet uczciwość i potrzebę pomocy wymiarom sprawiedliwości:
- Dzwoni telefon. Ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym i dodaje, że coś się wydarzyło: wypadek, choroba, spłata długów. Rozmówca się rozłącza, a za chwilę znów dzwoni telefon. Głos w słuchawce przedstawia się jako policjant i informuje, że przed chwilą rozmawiałeś z oszustem. Dalej słyszysz, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać przestępców. Pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy i o przygotowanie swoich oszczędności. Celem uniknięcia kradzieży, pieniądze i biżuterię trzeba będzie przekazać policjantowi, który odda je po zakończonych działaniach. Postępowałeś zgodnie z przekazanymi instrukcjami. Pomogłeś. Dopiero gdy po pewnym czasie dzwonisz do pobliskiej komendy, czy komisariatu uświadamiasz sobie, że zostałeś oszukany – opisują cieszyńscy funkcjonariusze.
Podobnych scenariuszy jest wiele: ktoś dzwoniący może podawać się za agenta CBŚP, może udawać wnuczka lub inną bliską osobę, która potrzebuje pomocy finansowej, może podszywać się pod pracownika banku. Policjanci radzą:
Nie działaj pochopnie.
• Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego i przedstaw zaistniałą sytuację, nawet gdy głos w słuchawce mówił, że to tajemnica.
• Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój rozmówca to rzeczywiście policjant zadzwoń pod numer 112. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy zakończyłeś wcześniejsze połączenie.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy ani nie przelewaj ich na nieznane Ci konto.
• Policjanci nigdy nie żądają wypłaty gotówki i nie proszą o jej przekazanie. Nie informują też o prowadzonych działaniach.
• NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Apelujmy także do bliskich seniorów!
Rozmawiajmy o oszustwach ze swoimi babciami, dziadkami, rodzicami, czy innymi starszymi osobami w Waszym otoczeniu. Przypominajmy im o legendach pod jakimi działają przestępcy, podkreślając, że sposób działania sprawców może być zupełnie inny. Wskazujmy, co powinni zrobić w sytuacji, gdy odbiorą telefon od rzekomego wnuczka, czy policjanta.
Sami również bądźmy ostrożni!
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.