Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oświadczenie diecezji w sprawie oskarżeń o pedofilię

"Gazeta Wyborcza" informuje, że w Watykanie prowadzone jest dochodzenie wobec biskupa Tadeusza Rakoczego, który przez ponad dwie dekady był biskupem diecezji bielsko-żywieckiej. Dotyczyć ma ono zaniedbań w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych.

Według dziennikarzy "Gazety" śledztwo dotyczy sprawy sprzed kilkunastu lat, gdy bp Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką (dziś 82-letni duchowny jest na emeryturze). Do hierarchy zgłosił się były ministant, który miał być molestowany przez jednego z księży. Po przeprowadzeniu dwóch rozmów z ofiarą, Rakoczy nie podjął żadnych działań, co skutkować miało dalszym molestowaniem innych osób ze strony wspomnianego księdza. Dochodzenie w tej sprawie zlecił dopiero obecny biskup diecezji - Roman Pindel.

Diecezja wydała oficjalne oświadczenie w sprawie dochodzenia, które na zlecenie Stolicy Piotrowej prowadzi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Poniżej przytaczamy jego pełną treść:

Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego.

Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita.

Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

Ksiądz Klaudiusz Dziki

Kuria Diecezjalna
Ul. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: delegat@kuria.bielsko.pl
Telefon:  +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

52
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-10 10:31:53
Antykler Forte: cały ten dziadowski episkopat, wszyscy nominaci jednego Wojtyły - to po nim scheda, to nasza narodowa tragedia
2020-07-10 10:33:37
Antykler Forte: obrośnięci w tłuszcz i pychę, ewangelię mają za nic, wiernych za dojnych głupców, liczy się kasa, władza, przywileje
2020-07-10 10:38:57
per: jakie zaniedbania? Perfidne, wyrachowane krycie zwyrodnialców krzywdzących dzieci to nie jakieś tam zaniedbania. Gęby pełne frazesów o dbaniu o rodziny... Chcecie tego przez kolejnych 5 lat?
2020-07-10 11:41:33
john: Gdzie jest miriam11 obrońca tego pana na zdjęciu, którego firma z naszych podatków dostala 170 milionów w 2019 ?
2020-07-10 11:55:27
jasper: Och te autorytety moralno-religijne, upadaja jedne po drugich. Zawsze w koncu sie okazuje, ze zaden Bog nie pomaga w ogarnieciu zwierzecej chuci, powszechnym pragnieniu mamony i wladzy. No a potem, jak juz skandal wybuchnie to wszyscy sa tacy zasmuceni, niektorzy zszokowani ale wiekszosc obojetna ! Moim zdaniem sama natura KK jako autorytanej, skostnialej instytucji jest zrodlem tej deprawacji. A wiara ludzi, ktorzy padaja ofiarami przestepstw w KK, tylko ulatwia przestepcom sprawe. Ludzie nabieraja sie na mit swietego KK. A najbardziej boli patologia katolicka, bo w tej religii wyroslismy.
2020-07-10 12:11:14
Ondraszek: Reakcja emocjonalna na tego typu wrzutki i rzucanie kamieniami na cały KK to trochę jak machanie maczugą w tłumie, gdy ktoś ukradnie portfel. Takie zrywy pomagają innym na manipulowanie nami, więc ostrożniej... Ale faktem jest, że świadome ukrywanie przestępstwa / przestępcy, to współudział w przestępstwie. Szczególnie jeśli dotyczy to dzieci, nie powinno być żadnej taryfy ulgowej dla nikogo, jeśli to się potwierdzi.
2020-07-10 12:26:16
jasper: Ondraszek, problemem jest nie tylko to, ze istnieja ksieza wykorzystujacy seksualnie dzieci. Sednem problemu jest to, ze KK ich ukrywa a wiekszosc wiernych akceptuje, gdy wyjdzie na jaw !! Jest to jeden z problemow, ktory prowadzi do kryzysu w KRK – instytucja rzekomo stojaca na strazy moralnosci i stanowiaca rzekomy autorytet w etyce, a jest tak naprawde skazona anty-moralnoscia. Dowodzi to wielkiej obludy KK jako instytucji. - [ ] Jak podobno mawial ks.Tischner, w Polsce jest pelno katolikow, tylko chrzescijan brak. Katolicyzm zniszczyl na zawsze rodzace sie chrzescijanstwo w pierwszych wiekach naszej ery. Dzisiaj chrzescijanstwa w Polsce nie ma i tu nie mam zadnej watpliwosci !
2020-07-10 13:17:02
Mach: Jasper, problem jest już roztrząsany od lat. Kościół to my wszyscy wierzący choć także grzeszni katolicy i olbrzymia większość z nas nie ukrywa tych, którzy dopuszczają się pedofili, także nie ukrywamy dopuszczających się tego przestępstwa przez osoby duchowne. O akceptacji też nie może być mowy, bo tego rodzaju przestępstwa,dopuszcza się złoczyńca w ukryciu a ofiary rzadko o tym mówią bo nie potrafią sobie jako dzieci z tym poradzić. A kiedy jako już osoby dorosłe zdobywają się na przezwyciężenie traumy i o tym mówią- przełożonym zwierzchnikom kościelnym to proces dowodowy trwa długo i podobnych czynów pedofil dopuścił się już znacznie więcej. Co robią przełożeni , hierarchowie kościelni czy zakonni, a zatem nie KK, którzy przecież najczęściej nie są świadkami tego przestępstwa a polegają jedynie na zeznaniach osób pokrzywdzonych- wszczynają bądź nie proces kanoniczny w tej sprawie. Jeśli nie wszczynają to ukrywają i są także przestępcami- ale twoje uogólnienia są stronniczo krzywdzące dla nas członków KK. Zeznanie obciążające nie jest jednoznaczne z udowodnieniem przestępstwa tak ciężkiej wagi. Nikt indywidualnie z ludzi nie akceptuje zła, z wyjątkiem tych ,którzy zła się dopuszczają. A zło towarzyszy człowiekowi od zarania, podobnie jak dobro. Przestępstwa w sferze intymnej są trudne do udowodnienia chociaż w całym przekazie wyjątkowo obrzydliwe- ale wydawanie pochopnych wyroków również jest krzywdzące. Chrześcijaństwo w pierwszych wiekach także miało swoje grzechy na sumieniu. jasper a wypowiadanie się w imieniu wszystkich chrześcijan w Polsce, czy też głoszenie takich opinii jak w tym ostatnim zdaniu twojego postu skłania mnie do postawienia tezy ,że jesteś nienawistnym wrogiem chrześcijaństwa i wątpliwym autorytetem ,żeby taką tezę wygłaszać.
2020-07-10 14:13:14
jasper: Mach, rozumiem, ze teza ks. Tischnera tak samo Cie oburza i uwazasz, ze rowniez byl wedlug Ciebie „ nienawistnym wrogiem chrzescijanstwa” ? Hierarchowie KK uwielbiaja przedstawiac kosciol jako pokrzywdzony i atakowany. Nie moge im odmowic mistrzostwa w manipulacji, z potwora zrobia ofiare z ofiary potwora. Tylko badz tu madry i zabieraj glos w dyskusji na temat kosciola skoro najbardziej sensowa krytyka ta metoda, zostaje ukazana jako atak ?!
2020-07-10 14:21:26
jasper: Upadajace Imperium Rzymskie za czasow Konstantyna Wielkiego zniszczylo rodzace sie chrzescijanstwo, wprowadzajac powszechna religie (instytucjonalna), ktora miala za zadanie utrzymac Imperium i prowadzic nowe podboje w imie tejze instytucjonalnej religii, a nie to, co stoi w Ewangeliach. Ewangelie uzywano (i nadal tak jest) jedynie jako narzedzia do utrzymywania wladzy nad miernymi i marnymi. I to jest istota, dlaczego katolicyzm tak dlugo sie utrzymal i jeszcze utrzyma.
2020-07-10 14:52:15
miriam11: Już jestem jasiu. Sprostowanie nie osoby a kościoła jako instytucji. Ale fakt, czuję sie jakbym dostał Kantem (dechy) w łeb.
2020-07-10 15:18:07
czesiohill: mach: jeśli jeszcze nie dostrzegłeś, to jest wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelka różnica pomiędzy chrześcijaństwem, a katolicyzmem, a zwłaszcza katolicyzmem polskim. Stąd jasper nie może być wrogiem chrześcijaństwa, a jest wrogiem polskiego Kk.
2020-07-10 15:25:58
czesiohill: Podobnie zresztą jak ja. Dzisiaj krew mnie mało nie zalała, jak przeczytałem, że sukienkowi za nicnierobienie dostają podwyżki emerytur i z ZUS i z Funduszu kościelnego. Oczywiście 13-tki też. A w przyszłym roku mogą liczyć na 14. No żesz k... na faja. I podwyżki, to nie prosta rewaloryzacja, a z FK o 4,08%. W latach 90-tych na FK państwo łożyło około 10 mln zł rocznie. W zeszłym roku było już to 171 mln zł. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No, ..... słów brakuje, a bluznąć nie można.
2020-07-10 16:09:27
Mach: Jasper- jaka teza Tischnera? Przecież piszesz, że "podobno mawiał" Tischner, więc udowodnij, że się tak wyraził i nie pisz co ci ograniczony rozum sugeruje i nie wyprowadzaj kolejnych domniemań. Bo jeśli "podobno", to budowanie kolejnych postów na tym argumencie jest już pieprzeniem głupot. A wydajesz się być człowiekiem inteligentnym. Chyba musisz się walnąć w łeb, żeby sugerować ,że ks. Tischner był nienawistnym wrogiem chrześcijaństwa jeśli kolejną tezę wywiodłeś na podstawie słowa"podobno". Hierarchowie KK "uwielbiają"- to kolejny twój nienawistny argument w wirtualnej dyskusji- co ty wiesz na temat co hierarchowie mogą uwielbiać? Nie dostrzegasz swojej głupoty- przywołując takie argumenty? Jestem członkiem tego kościoła i nie uważam go za potwora- nie powiedział bym tego o każdym innym kościele- Takie argumenty to tylko mogą się urodzić w twojej głowie i ludzi podobnie do ciebie myślących- nienawiść przyćmiewa twój umysł. Nie dostrzegam w twoich wypowiedziach sensownej krytyki a dodawanie słowa "najbardziej" sensownej krytyki jest już z twojej strony megalomanią-wynikającą z przerośniętego ego. Na ewangeliach oparte jest chrześcijaństwo więc nie dotyczą one jedynie KK . Dla wierzących chrześcijan ewangelie są przekazem słów Chrystusa. Jeśli te słowa utrzymują Kościół przez 2000 lat, jak zauważyłeś słusznie ,to jeszcze długo się Kościół utrzyma- my nie potrzebujemy armat by wierzyć mądrości ewangelicznej. Więc nie mieszaj polityki imperialnej Rzymu i innych potęg z Kościołem wierzących w ewangelie. A już nie rozumiem co też chce tu dodać czesiohill, poza inną formą nienawiści tym razem do "sukienkowych", co oczywiście nie ma nic wspólnego z Kościołem, a te jakieś finansowe anonsy z jego strony także nie mają nic wspólnego z Kościołem wierzących gromadzących się w imię Jego. A teraz sobie po bluzgajcie nienawistnicy.
2020-07-10 16:17:40
jasper: Mach, - czyz nie jest katolikiem Andrzej Duda, ktory wyludzal z Kancelarii Sejmu zwroty kosztow podrozy do Poznania, gdzie prowadzil wyklady dla studentow prywatnej uczelni ( nie kradnij) ? Czy katolikiem nie jest Jaroslaw Gowin (nie cudzoloz) rozwodnik, powtornie ozeniony a wedle slow samego Jezusa wstepujac w drugi zwiazek malzenski wierny popelnia cudzolostwo. Moze Jacek Kurski (nie dawaj falszywego swiadectwa przeciw blizniemu) szef TVPiS, ktora przegrala w sadzie kilka spraw o mowienie nieprawdy o opozycyjnych politykach. Zreszta katolik Kurski takze wymienil malzonke na mlodszy model. Czy katolikiem jest premier Morawiecki czesto mijajacy sie z prawda, jak zreszta wielu czlonkow PiS podkreslajacy na kazdym kroku, ze sa katolikami !? Czy jestes takim samym obludnym katolikiem jak wymienieni ?
2020-07-10 16:36:01
Mach: Tak jasperku, katolicy są grzeszni. Grzech nie ma charakteru narodowego ale jest ponadnarodowy,a wierzący mają jego świadomość. pytasz czy jestem obłudnikiem, pewnie też mi się zdarzało być obłudnym. jeśli Ty uważasz, że nigdy w życiu obłudnym nie byłeś z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić ,że jesteś kłamcą. Czy św. Piotr nie zaparł się Chrystusa? czy łotr na krzyżu nie był złoczyńcą, czy św. Paweł nie był prześladowcą chrześcijan, zanim się nawrócił. Kościół jest uniwersalny dla każdego jest w nim miejsce dla świętego czy grzesznika, Bóg nikogo nie odrzuca, a Chrystus jest pełen miłosierdzia- Dudzie czy Trzaskowskiemu, Gowinowi czy jasperowi, Kurskiemu czy czesihillowi, Morawieckiemu czy mnie, ciągle daje szansę by stać się lepszym by zatopić się w miłości bliźniego. Możesz skorzystać z Jego nauki lub ją odrzucić-czas ucieka, wieczność czeka. W krajach anglosaskich gdzie katolicyzm nie jest religią dominującą rządzący też dopuszczają się nadużyć a nikt polityki nie łączy z wiarą.
2020-07-10 16:37:38
czesiohill: machu: to nie jest wyraz nienawiści do sukienkowych, oni tylko bez umiaru i zastanowienia korzystają z profitów dawanych im przez najjaśniej nam panujących rządzących za poparcie ciemnego ludu w wyborach. I jeszcze ciekawostka taka a propos "finansów" - jaśnie nam panujący podwyższyli "dożycie" kobiet o 60 miesięcy. Na skinienie palcem prognoza emerytury spadła o 400 zł miesięcznie. Fajnie nie? Z Angory prosty przykład dymania emerytów przez rząd pana Morawieckiego pod patronatem pana Dudy, który obiecywał pomoc w sprawie podatków od dochodów - emeryt otrzymujący 2.000 zł emerytury (prawie brutto, bo jeszcze potrącenie na ubezpieczenie zdrowotne) zapłaci miesięcznie 340 zł podatku, co w skali roku daje 4.080 zł. A 13 emerytury dostał do ręki 900 zł. Dalej głosujcie na takich, co Was kłamią w żywe oczy i jeszcze mówią, że dają ze swojego - "ja dałem". Tak machu. Ręka rękę myje, i pedofilia w polskim Kk będzie się nadal miała dobrze, bo w końcu (już niedługo, po wyborach) jakiś purpurowy tupnie nogą i ziobropoddani zamkną się w swych twierdzach udając , że o niczym nie wiedzą. Tak jak dotychczas.
2020-07-10 16:46:15
czesiohill: No, z tym postawieniem mnie w parze z Kurskim, to przegiąłeś. Do takiego potraktowania bliźniego jak Kurski w moim dość długim życiu nie udało mi się dojść, i chyba już tego nie dożyję. A w ogóle, skąd Ci się wzięło porównywanie jawnych złodziei, chamów i oszustów (mówię o ekipie rządzącej, którą byłeś raczyć wymienić) z nami (z Tobą też). Nas nie znasz. Fakt, nikt nie jest bez grzechu, jak mawiają wierzący, ale żeby z nimi porównywać? Nie masz umiaru.
2020-07-10 17:11:07
jasper: Dedykacja dla Macha - ks. Jozef Tischner: "Jestem głęboko przekonany, że nasz ojczyzna, jak nigdy przedtem, potrzebuje religii, która by Polske odnowiła. Ale co Polska robi z religią?? Bardzo często czyni ja narzędziem do nienawiści bliźniego swego". Niesamowite, ze ks. Tischner przewidzial mariaz KK z PiSem !!
2020-07-10 17:26:59
krzysztof.mm: machu - nikt dziś nie może powiedzieć, że nie wie, iż to jego kościół i jego kler są sprawcami największej afery pedofilskiej jaką ten kraj kiedykolwiek widział - kto w tej sytuacji milczy i milcząco tę instytucję wspiera, choćby swoją obecnością, i na nią łoży, jest co najmniej tak samo jak ci biskupi winien współudziału w pedofilskich zbrodniach - zakładam że ty także palcem w tej sprawie nie ruszyłeś, nie pofatygowałeś się nawet do proboszcza żeby mu swe oburzenie wprost wyrazić i zaprotestować, a przecież mógłbyś znacznie więcej zdziałać - a jeślibyś nawet ty tym palcem ruszył, to 99% twoich współwyznawców nie czyni literalnie NIC w tej sprawie - teraz popychasz banialuki o grzesznym kościele, a ja ci powiem, że jeśli chcesz mieć swój udział w kadzidlanym dymie, barokowych pozłotkach i organowych brzmieniach, w dumie z przepychu twoich świątyń, weź też na siebie ciężar swej własnej odpowiedzialności za zbrodnie kleru - twojego kleru, przez ciebie utrzymywanego i wspieranego
2020-07-10 17:34:44
Mach: Jasper,czesiohill- przecież dyskutujemy na dwóch odrębnych płaszczyznach-zaczęło się o pedofili wśród sporadycznych księży, co oczywiście próbujecie łączyć z pedofilią w Kościele, co jest absolutnym nadużyciem, z czym się absolutnie nie zgadzam; bo przecież ta sprawa dotyczy wąskiej grupy przestępców i niektórych hierarchów ,którzy tuszowali sprawę,czyli współdziałali w przestępczym procederze i powinni ponieść karę. Prawda ,że działa się także wewnątrz Kościoła ale to nie cały Kościół jest źródłem deprawacji- to nienawistne nadużycie jaspera, któremu wtóruje czesiohill. Krytykując Kościół, krytykujecie wierzących polityków wywodzących się z tego Kościoła czy też odwrotnie krytykując polityków dostaje się też kościołowi,że dopuszcza do takiej sytuacji sojuszu tronu i Kościoła i macie do tego prawo . Mnie też się to nie podoba. Mój Kościół stracił za rządów PiS więcej wiernych niż za najmroczniejszych czasów Stalinizmu. To i ja potrafię ocenić. Mało tego wbrew wszystkiemu wojujący ateizm stalinowski przysparzał Kościołowi wiernych, czego nie można powiedzieć o obecnie rządzących, którzy swoją postawą zgorszenie sieją w narodzie. Wkrótce mamy wybory- okaże się czy jesteśmy narodem ludzi wolnych czy stajemy się niewolnikami systemu socjalnego-.Czesiohillu rozbawiłeś mnie tym ostatnim zdaniem ale łączenie polityki z wiarą to zawsze przegrana obu stron. Wy o Kozie ja o wozie.
2020-07-10 17:44:20
doler: Nie ma czegoś takiego jak Bóg. To wymysl słabych glupiutkich ludzi którzy tlumaczyli sobie zjawiska na świecie tym czy imnym. Był Bóg Re, Ozyrys, Nepton, bogowie chińscy, hinduscy itd...i co no cholera wyszło po upadku cywilizacja ze ich nie ma. Kościół to biznes, organizacja do sterowania bydelkiem. Facet to facet, lubi wypić, popie...poswituszyc. Jak nie ma baby to mu wali. Kościół to patologia. Kolega miał kolezanke prostytutek do ktorej jeździł regularnie ksiadz z Cieszyna. Co bylo z proboszczem Mari Magdaleny posuwal swoja gosposie i z nia nawial kradnąc pieniądze z fundacji. I tych przykładów jest na peczki...Kosciol to zlo.
2020-07-10 17:50:12
jasper: Mach, pedofilia w KK to tylko jeden z jego grzechow. Wszystkie one dyskwalifikuja ta instytucje z roli LATARNI MORLNOSCI !! Polacy pozwolili Kosciolowi na zawlaszczenie swiata swieckiego w imie zlej pojetej tradycji i cnoty wiary. Uwlaszczony na Bogu kler nie ma zadnych hamulcow, coz sie jednak dziwic, skoro pozornie swiecka wladza oddaje im cale polacie naszego zycia przy okazji pouczajac nas, jakim grzechem jest powatpiewanie w uczciwe zamiary kleru. Madrzy Czesi juz dawno nie pozwolili na tworzenia quasi panstwa w ich ojczyznie. Polacy niestety nie moga sie wyzwolic z folwarcznej mentalnosci, w ktorej lezenie plackiem przed klerem jest cnota, a nie oznaka niedojrzalosci. Zeby tylko w PiSie krecili i oszukiwali sami „ krysztalowi” ! W KK tez nie lepiej - na Onecie jest wywiad z Sekielskimi. Maja udokumentowana ugode biskupa z pokrzywdzonym, gdzie kasa na odszkodowanie poszla z Caritasu(!) Dlatego nie wierze tej usakralnionej obludzie, tej eklezjalnej hipokryzji instytucji kosciola !
2020-07-10 17:50:35
tom lem: ... niektórych postów to już nawet nie warto czytać, pod art. dotyczącym kościoła. Po nick'ach można się zorientować, bez czytania mądrości autora, jaką mantrę w bełkocie wydalił.
2020-07-10 17:52:33
Mach: krzysztofie.mm: znów sięgasz do demagogii, mój Kościół to ojciec Maria Kolbe, mój Kościół to matka Teresa z Kalkuty, mój Kościół to o.Damian de Vester pracujący wśród trędowatych na wyspie Moloka, mój kościł to wiele bezimiennych księży, śióstr zakonnych wiernych świeckich podorzających za słowami Chrystusa w posłudze najsłabszym, ubogim porzuconym i zapomnianym, mój kościół to wikary czekający w konfesjonale , to proboszcz ,który dba o kościół z 13 w., to udzielanie sakramentów świętych odprawianie mszy św., pogrzebów ,namaszczenia chorych ślubów, komunii, to wreszcie nauczyciel katechizmu- zatem mam inne o nim wyobrażenie niż wy go sobie malujecie- nie znaczy ,że nie dostrzegam spraw w nim gorszących a zatem biorę i to także na siebie chociaż moralnie się z tym nie zgadzam. I to by było na tyle waszego wchodzenia z butami do mojego sumienia. Ja wam się nie odwzajemnię.
2020-07-10 18:05:00
jasper: Nie Mach, to nie ja czy czesiohill niszczymy Twoj kosciol ! On sie sam niszczy poprzez oblude, bezkarnosc. Tym samym niszczac prace tych niewielu uczciwych w swoich szeregach ! Nie zwalaj nieudolnosc moralna instytucji KK na innych, bo to nieuczciwe.
2020-07-10 18:17:56
Mach: No i oczywiście wypada mi odpowiedzieć na dedykację jaspera dotyczącą ks. Tischnera, a zatem dostrzegasz różnicę po miedzy wcześniejszym cytatem "podobno" ...W Polsce jest dużo katolików tylko chrześcijan brak"...- ito jest twoja jasperku nikczemna propaganda. Ks. Tischner nie osmielił by się krytykować chrześcijan, bo by zaprzeczył temu kim był a ty przypisałeś mu taką wypowiedź- wstydź się. A teraz odnieś się do drukiego cytatu..."jestem głęboko przekonany ,że nasza ojczyzna jak nigdy przedtem potrzebuje RELIGII, która by Polskę odnowiła. A co Polska robiła z religią??Bardzo często czyni z niej narzędzie do nienawiści bliźniego swego". I tu jasperku cię mam. Prof. Brajan Cox mówił, ze tajemnica tkwi w opowieści i zrozumieniu- może ks. Tischner miał na myśli mariaż Kościoła z PiS, ale może także miał na myśli nas, ciebie jasperku, krzysztofa:mm, mnie-jako ks. prof. zachęcał nas do zapoznania się na nowo z naszą religią i katechizmem o którym wszyscy żeśmy łącznie z politykami zapomnieli- to raczej apel o nawrócenie nas wszystkich i sięgnięcie do źródeł chrześcijanskich.
2020-07-10 18:22:12
Mach: Jasperku, jakoś wciąż się ustawiasz w roli policzkującego. Mój Kościół nie jest ani lepszy ani gorszy od innych kosciołów. We wszystkich Kościołach są ludzie święci i grzeszni. Uważasz się jasperku za coś lepszego. Udowodnij.
2020-07-10 19:00:14
miriam11: Amen.
2020-07-10 19:30:26
jasper: Machusiu, wspomniales o najblizszych wyborach. Wedlug PiS dobre zycie zapewniaja programy socjalne a nie praca. Ten socjalizm zaprowadzi w slepy zaulek, poniewaz panstwa dobrobytu zbudowanego na socjalu nie ma nigdzie na swiecie. Przekaz prezydenta Dudy jest balamutny na zasadzie - dajcie nam rzadzic a bedziecie mieli pieniadze z programow socjalnych. Tylko jak chce PiS dogonic Zachod stosujac pisowska ekonomie ? Mozna tylko pogratulowac ekspertow ekonomicznych chociaz jeden z nich to super ekspert uzalezniajac przyjecie Euro w Polsce od „przepowiedni fatimskich” i objawienia w Gietrzwaldzie. Wychodzi na to, ze ekonomisci z PiS wzieli przyklad z Franka Dolasa - „ludzie, ludzie, zwariowalem, pieniadze rozdaje”.
2020-07-10 20:25:45
jasper: Mach, wyobraz sobie, ze duchowni sami sobie na opieke medyczna i emerytury zarobia placac skladki ZUS i NFZ ( z dochodow wiernych, ktorzy wplacaja do kasy fiskalnej, albo odprowadzaja z podatkiem sume na KK ). Niech ta instytucja KK placi od organizowanych "pielgrzymek" podatek jak kazde biuro turystyczne, za ziemie cene jej wartosci ( jak kazdy obywatel czy instytucja) i niech importowane auta beda dokladnie tak oclone i opodatkowane jak kazdego innego podmiotu gospodarczego. Co by to bylo wedlug Ciebie ? - "wsciekly atak na wartosci chrzescijanskie" ?
2020-07-10 20:31:52
Mach: Jasperku, przecież ja nie deklaruję na kogo będę głosował- ciągle ci piszę, że rozmawiamy na dwóch różnych płaszczyznach. Wiara to jedno a polityka to drugie. Łączenie pedofili z polityką już wydaje się nielogicznym a łaczenie dyskusji o Kościele, polityce ,pedofilii , nauce i wierze to straszny galimatias. ja oczywiście głosuję za Trzaskowskim ,skoro 3 lata jeszcze będzie rządził PiS. I to nie dlatego ,że Duda mi nie odpowiada ale dlatego ,że chcę by rządem i prezydentem nie rządził poseł który za nic nie od[powiada. Chcę aby kontrolę nad rządem, który ma przewagę polityczną w sejmie sprawował ktoś kto będzie chciał dobra nas obywateli i naszego kraju i nie koniecznie wywodzi się z partii która sformułowała rząd. Aby autentycznie stał na straży konstytucji i nie ulegał naciskom politycznym. Nie mam zadnej pewności czy takim okaże się pan Trzaskowski ale to jedyna alternatywa dla tego prezydenta, którego już poznaliśmy.
2020-07-10 21:13:39
miriam11: No cóż jasper jak zwykle kluczy i nadaje nowe wątki. Jasper ty to chyba adwokat jesteś.
2020-07-10 21:48:40
krzysztof.mm: machu, nie wykpisz się przed swoim PB tanim "mój kościół to..." - to faryzejska postawa, ucieczka od odpowiedzialności, zakłamanie i hipokryzja - chcesz się przylepić do tego co ci się podoba udając, że reszta nie twoja? - twoja, tak jak twoje pieniądze na tacy i twoje w tej sprawie milczenie
2020-07-10 21:57:47
Antykler Forte: @per: zaniedbanie owszem, ale chyba ich "najwyższego", który temu "kościołowi" pozwala tak długo istnieć i się szarogęsić na polskiej ziemi
2020-07-10 21:58:45
Antykler Forte: jeszcze zapłacą - za pedofilów których chronili, za kult Mamony, dla którego sprostytuowali ambony i sprzedali je politykierom, za jawne faryzejstwo, obłudę i zakłamanie, którymi deprawują naród, za religię dla kasy wepchniętą do szkół, za swoją pychę i za głupotę w końcu
2020-07-10 22:08:32
Mach: Ja, nie zawłaszczam PB, Bóg należy tylko do siebie. Można być w Kościele bez względu na wszystkie okoliczności i szukać w nim dla siebie miejsca lub wybrać inną drogę. Chcę się przyczepić do tego co wartościowe, choć nie zawsze się to udaje i robić to na co mam wpływ i co potrafię- może krzysztofie zacznij gmerać w swoim nie cudzym sumieniu, bo to faryzeizm.
2020-07-10 22:13:14
krzysztof.mm: ten też jest twój, machu: ✍ Do 96-letniej kobiety z Żywiecczyzny w pierwszy piątek miesiąca nie przyjechał żaden z księży miejscowej parafii. Kilkanaście dni wcześniej proboszcz prosił, aby rodzina zdjęła z posesji baner Rafała Trzaskowskiego. 96-letnia pani Łucja od kilku lat z powodów zdrowotnych nie chodzi do kościoła. Kobieta jest osobą bardzo wierzącą, dlatego raz w miesiącu duchowni z pobliskiej parafii pomagali jej i przychodzili do niej z komunią świętą. Odkąd jednak najbliżsi schorowanej kobiety jednoznacznie opowiedzieli się za Rafałem Trzaskowskim w wyborach prezydenckich 2020, wizyty ustały. ✍
2020-07-10 22:20:15
krzysztof.mm: p.s. a co do sumienia, od kiedy uwolniłem się z narzuconej kościelnej obłudy i pustosłowia, zignorowałem wpajany każdemu od dziecka lęk przed nieposłuszeństwem wobec katabasów oraz od wytresowanego pajacowania pod ich dyktando, mam spokojne - czego i tobie życzę, lepiej późno niż wcale... ㋡
2020-07-10 23:03:21
czesiohill: Już przestańcie, bo admin przy takiej liczbie komentarzy schowa newsa za zakładkę ostatniej zakładki. Znamienne, im mniej pochlebnych komentarzy o PiSie, Dudzie i akolitach , tym głębiej chowane wiadomości. Za to np. z Bożego Ciała wisiały z półtorej miesiąca, bo nie było żadnego komentarza?
2020-07-10 23:14:28
jasper: Bo polski katolicyzm ma bardzo malo wspolnego z fundamentem chrzescijanstwa, co juz wczesniej zostalo przeze mnie wspomniane. To takie lokalne pomieszanie poganskich zwyczajow i tradycyjnej zlosliwosci i zawisci z katolicka obrzedowoscia. Tak Machu, religijnosc Polakow ogranicza sie do obrzedow i symboli - w glebi duszy Polacy sa nadal poganami i w codziennym zyciu wieksza role odgrywa zabobon, przesad, amulety, talizmany, swiete ikony niz 10 bozych przykazan. Bog i wiara w niego jest tylko nic nie znaczaca fasada, zreszta nie tylko dla wiernych ale i dla kleru. To sa moje obserwacje jako katolika chodzacego na religie az do matury, katolika udzielajacego sie nawet na studiach a potem zadawanie trudnych pytan ksiezom, na ktore nie bylo madrych odpowiedzi albo zbywanie byle jakimi. Brak dyskusji teologicznych, bo dogmaty KK w Polsce nadal nie podlegaja dyskusji. Wtedy otworzyly mi sie oczy, ze nie tedy droga. Coraz wiecej osob utwierdza sie w przekonaniu, ze zycie wieczne, raj lub pieklo, reinkarnacja, niesmiertelnosc ducha - jest Jego Osobista Wiara nie reglamentowana przez zadne instytucje kosciola.
2020-07-10 23:40:46
miriam11: jasper, a może zadawałeś pytania nie właściwym osobą ?
2020-07-11 07:54:35
jasper: miriam11, pisze sie niewlasciwym osobom. Jak juz zabierasz glos, sprawdz gramatyke. Proponuje letni kurs ortografii dla poczatkujacych.
2020-07-11 10:51:19
tom lem: jasper-Q, dogmat -✍prawda uznana przez Kościół za objawioną przez Boga✍albo ✍twierdzenie przyjmowane za pewne i prawdziwe jedynie na mocy autorytetu osoby, która je wygłasza✍, n- jeżeli masz zamiar dyskutować z Bogiem na tematy " prawdy objawionej" to twoja sprawa zaś jeśli uważasz się za autorytet w sprawach kościoła, to można boki zrywać, czytając twoje wynurzenia;-)
2020-07-11 12:12:27
jasper: To nie czytaj tom lem ! Przeciez nie ma przymusu :)
2020-07-12 08:17:47
Mach: Jasper, a tak wracając do rozmowy, znasz jakiś inny katolicyzm, który tak znacząco by się różnił od polskiego? Jeśli tak, to opowiedz nam. Myślę ,że operujesz jakimiś osądami, które być może są w jakimś stopniu prawdziwymi ale ,żeby wywieść takie argumenty trzeba wskazać gdzie jest inaczej i dlaczego ten katolicyzm jest lepszy. Myślę ,że to kim tak naprawdę się stajemy zależy od nas i to my w sobie budujemy wartości a tu trudno generalizować i przerzucać nasze wewnętrzne wybory na ogół. Tak naprawdę to katolicyzm polski nie powinien się różnić od czeskiego, włoskiego czy francuskiego- katechizm jest jeden. Na życie wieczne musisz sam zapracować, to ty dokonujesz wyborów a wspólnota, do której należysz przekazuje ci tylko naukę. Pytanie czy poza wspólnotą da się funkcjonować -pewnie da,skoro selektywnie wybierasz naukę Kościoła za każdym razem sami się z niego wykluczamy. To nasze wybory.
2020-07-12 08:20:13
Mach: Jasper, a tak wracając do rozmowy, znasz jakiś inny katolicyzm, który tak znacząco by się różnił od polskiego? Jeśli tak, to opowiedz nam. Myślę ,że operujesz jakimiś osądami, które być może są w jakimś stopniu prawdziwymi ale ,żeby wywieść takie argumenty trzeba wskazać gdzie jest inaczej i dlaczego ten katolicyzm jest lepszy. Myślę ,że to kim tak naprawdę się stajemy zależy od nas i to my w sobie budujemy wartości a tu trudno generalizować i przerzucać nasze wewnętrzne wybory na ogół. Tak naprawdę to katolicyzm polski nie powinien się różnić od czeskiego, włoskiego czy francuskiego- katechizm jest jeden. Na życie wieczne musisz sam zapracować, to ty dokonujesz wyborów a wspólnota, do której należysz przekazuje ci tylko naukę. Pytanie czy poza wspólnotą da się funkcjonować -pewnie da,skoro selektywnie wybieramy naukę Kościoła za każdym razem sami się z niego wykluczamy. To nasze wybory.
2020-07-12 08:50:21
czesiohill: Prawdę piszesz - nie powinien się różnić. A się różni już od powołanego przez Ciebie katechizmu. Mało tego, ten, z którego ja korzystałem zasadniczo różni się od tego, który jest podawany dzisiaj. Chociażby przykazania kościelne. Były dla Kościoła, są dla kościoła. Były dla wspólnoty, są dla instytucji. Całe szczęście, że jeszcze nie zmienili 7 grzechów głównych, bo miałbym trudności z ich wytłumaczeniem. Wnukom. A tak, prosty przykład - pierwszy z brzegu medialny biskup - i wio.
2020-07-12 08:53:05
czesiohill: A o schowaniu tej "wiadomości" przez admina na koniec końców już pisałem w piątek. I co? Sprawdziło się co do joty.
2020-07-12 14:43:23
Mach: Jasper, a ty to masz także ksywę czesiohill ,a może jeszcze krzysztof:mm. No,no, jesteś bogiem, tego forum, taki malutki a już w trzech osobach. To stąd te łapki w górze?
2020-07-12 15:15:45
tom lem: ... " te łapki w górę" i w dół to zasługa moderatora dyskusji, który jednoosobowo zagaja pojedynek na słowa, dotyczący kościoła, Istebnej i byłego burmistrza Cieszyna - dla forumowiczów krzysio +-, inaczej - nieoryginalny redaktor krzysztof rr;-)) tylko mu się wydaje, że niezidentyfikowany NN.
2020-07-12 19:58:08
krzysztof.mm: ★★★★★ ★★★
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: