Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Osuch'' prowadzi, ''Koper'' zaraz za nim

Dzięki wprowadzonemu w tym roku elektronicznemu naborowi do szkół ponadgimnazjalnych wiadomo już, do których szkół średnich w powiecie cieszyńskim zgłosiły się setki kandydatów, a gdzie pojedyncze osoby.
- Elektroniczna rekrutacja ułatwia życie uczniom i n urzędnikom - mówi Stanisław Kubicius, członek Zarządu Powiatu. - System eliminuje możliwość zajmowania miejsc przez uczniów w kilku szkołach naraz - dodaje.  - Dyrektorzy szkól widzą, ilu mają kandydatów, a my  wiemy, które kierunki cieszą się największym i i najmniejszym zainteresowaniem. Przede wszystkim jednak - kontynuuje - nabór elektroniczny jest bardziej przejrzysty. Wszyscy uczniowie oceniani są według tych samych kryteriów. System komputerowy nadał każdemu login, uczeń wymyślił sobie hasło i ma dostęp do swoich danych w Internecie. Każdy uczeń mógł wybrać trzy szkoły, w których chciał, by kontynuować naukę. Nowością jest to, że musiał wyraźnie zadeklarować, którą ze szkół wybiera jako tę pierwszą, „wymarzoną".

 

Wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem cieszy się I LO w Cieszynie im. A. Osuchowskiego. Na 210 miejsc w tej szkole, kandydatów jest aż 334. Na drugim miejscu jest LO im. M. Kopernika, które może przyjąć 204 uczniów, a chętnych jest 316. Na trzeciej pozycji plasuje się ZSO w Wiśle, gdzie o 90 miejsc ubiega się 96 osób. Niezbyt dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast ogólniaki w Skoczowie (ZSO), gdzie liczba miejsc wynosi 120, a absolwentów, którzy wybrali tę szkołę jako pierwszą jest 103. Jeszcze gorsza sytuacja jest w Ustroniu (ZSP) i w ZSP nr 1 w Cieszynie, do których zgłosiło się kolejno 32 i 69 uczniów.


Sporo absolwentów chce się uczyć w technikach. Bezkonkurencyjne okazało się technikum w ZSP nr l w Cieszynie, gdzie na 30 miejsc przypadało 59 kandydatów. Dobry wynik osiągnęły ZSEG w Cieszynie i ZSGH w Wiśle, gdzie o kolejno 210 i 120 miejsc walczyło 334 i 187 absolwentów. Dobrze wypadł też ZSP nr 2 w Cieszynie, na 60 miejsc było 68 chętnych. Najgorsza sytuacja jest w Skoczowie, gdzie do technikum w ZSZ chciało pójść 72 gimnazjalistów, a wolnych miejsc było 120.


Niewielkie zainteresowanie wzbudzały tzw. „zawodówki" i licea profilowane. Te ostatnie
wybrało zaledwie 3 proc. kandydatów, a zawodówkę 14 proc. Wśród zawodówek sporo wybrało naukę w ZSEG w Cieszynie i w ZSP w Istebnej. Najsłabiej w tej kategorii wypadły szkoły w Wiśle (ZSGH) i w Cieszynie (ZSP nr 2).
W technikach najczęściej wybierano profil „technik żywienia i gospodarstwa domowego" (154 osoby), „technik hotelarstwa" (144 osoby) i „technik informatyk" (130 osób). Tylko dwie osoby zadeklarowały, że chcą zostać technikiem urządzeń sanitarnych, co oznacza, że taka klasa nie powstanie.
W liceach aż 166 osób wybrało profil z rozszerzonym językiem polskim i historią, 132 osoby preferują profil biologiczno-chemiczny, a 120 osób matematyczno-informatyczny. Zaledwie dwie osoby wybrały profil z rozszerzonym angielskim i informatyką. 

źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: