Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ostrzegamy! Oszukują na  „czternastkę”

Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu i nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Termin wypłat  tzw. 14. Emerytury coraz bliżej. Pieniądze mają trafić do  odbiorców wraz z listopadową rentą czy emeryturą. Tę informację postanowili wykorzystać oszuści, którzy kontaktują się z seniorami i pod pretekstem pomocy w wypełnieniu wniosku chcą wyłudzić dane, albo dostać się do mieszkania. – Z takim telefonem spotkała się także mieszkanka naszego województwa. Zadzwonił do niej mężczyzna z ofertą pomocy przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Na szczęście, nasza klientka nie dała się na to oszustwo nabrać. Czternasta emerytura jest wypłaca przez ZUS z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze raz podkreśla, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem.

Przypomnijmy, czternasta będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. - Nie otrzymają „czternastki” osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają świadczeniobiorcy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł brutto, „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł i wówczas wyniesie 1150,88 zł brutto – wyjaśnia Kopczyńska

Red.

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-08 16:11:05
nobody66: To nie jedyne oszustwo. 25 września otrzymałam sms-a o treści - " Na dzień 26.09 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności na link https://wa.sv/zaplac-pge-tjeka". Oszuściu wykorzystują moment, że jest weekend i nie ma jak sprawdzić ewentualnej zaległości, więc liczą na żniwa. Taki sam sms otrzymał w tym tygodniu znajomy, który nie jest płatnikiem za energię elektryczną. Ludzie nie dajcie się nabrać.
2021-10-08 16:28:50
koszor: Świat zepsuty jak za dni Noego. Złodziej na złodzieju i oszust na oszuście. Do tego zboczenia seksualne i chamstwo na każdym kroku. Czeka nas sroga kara.
2021-10-09 06:20:49
święty_Patryk: oszustwo za oszustwem leci w kurwizji, co jeden PiSior to większy oszust, już się prześcigają w kłamstwach i oszustwach Morawicki z Glapińskim, Ziobro z Błaszczakiem, Kamiński z Kaczyńskim - i co? i póki co nic, ciemny lud dalej kupuje, normalni się wkurwiają, pierdel spokojnie czeka na lokatorów z Nowogrodzkiej
2021-10-09 08:55:07
wyśmienity cwaniaczek: to raczej ZUS podszywa się pod złodziei
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: