Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Ósemka" w Galerii 13

W piątek (04.10.2019) w Galerii 13 odbył się wernisaż wystawy czeskiej grupy malarskiej „Ósemka”. Wydarzenie odbyło się w ramach kolejnej edycji akcji „Otwarte pracownie”, która ukazuje prace i działania twórców z obu stron Olzy.

- Grupa „Ósemka” jest zafascynowana urokami natury i nie ma ambicji kreować nowych trendów w sztuce. Chcemy tylko skorzystać ze swoich predyspozycji dla samego siebie a czasem i dla otoczenia. Zależy nam na tym, aby nie być zwykłymi zjadaczami chleba, tylko sięgać coraz wyżej. Chociaż istniejemy od półtora roku, za nami siedem wystaw i nie zamierzamy poprzestawać na tym etapie. Spotykając się regularnie co dwa tygodnie w pracowni, w niegdysiejszej szkole w Żukowie Dolnym, malujemy i wymieniamy doświadczenia. Obce nam są ideologiczne przesłania i schlebiania gustom odbiorcy – przedstawiali się członkowie grupy malarskiej podczas wernisażu. Zgodnie ze słowami artystów, wystawa w Galerii 13 była pierwszą wystawą zagraniczną czeskiej grupy malarskiej, jednak zgodnie z zapowiedziami, nie ostatnią. Organizatorzy „Otwartych pracowni” podkreślali, jak ważna jest dla nich współpraca z artystami i galeriami po obu stronach Olzy i dziękowali przedstawicielom Galerii 13 za to, że uczestniczą w projekcie od samego początku.

Zespół „Ósemka” jest tworzony przez ośmiu artystów, którzy tworzą prace zgodnie ze swoim postrzeganiem otaczającego świata. Vera Czydkova własnymi technikami tworzy prawie abstrakcyjne dzieła. Eva Joklova temperą i akrylem maluje portrety i pejzaże. Ilona Fryda preferuje ceramikę ogrodową i zgłębia tajniki akwareli. Dagmar Kapustkova przedstawia naturę przy użyciu pasetli, akwarel i akryli. Czesław Mendrek kocha tematykę marynistyczną i interesuje go akwarela i rysunek. Czesław Filipiak ulega magii drzew i urokom meandrów Olzy. Do grupy dołączyła również Alena Saparova, która zastąpiła Mirkę Stajgrovą. Józef Drong preferuje rysunek i akwarelę na płótnie. Honorowym członkiem i mecenasem grupy jest Jana Galasova.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: