OREW PSOUU Koło w Cieszynie otrzyma kontrakt z NFZ

Dziś (21.08) Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie otrzymał oficjalną decyzję NFZ, iż wygrał konkurs, a w związku z tym, w najbliższym czasie zostanie podpisany długo wyczekiwany kontrakt na udzielanie świadczeń w zakresie rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego.

Dziś, czyli 21 sierpnia Katowicki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zakończył procedurę konkursową w zakresie rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Jak wcześniej informowano, OREW PSOUU Koło w Cieszynie przystąpił do drugiego konkursu i złożył stosowną ofertę. Z przyjemnością informujemy, że wygraliśmy w/w konkurs i w związku z tym rehabilitacja w naszym ośrodku odbywać się będzie bez żadnych przeszkód – czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie.

Oficjalna decyzja o wygraniu konkursu zapadła dziś (21.08). Podpisanie kontraktu będzie miało miejsce w najbliższym czasie. Jest to jednak informacja pewna i sprawdzona. NFZ poinformował o zaistniałej sytuacji również na swoich stronach internetowych – podkreśla Rafał Guzowski, rzecznik prasowy PSOUU w Cieszynie.

Umowa z NFZ będzie obowiązywać od 01.09.2014 do 30.06.2019 r. Środki, które uzyskaliśmy w tym rozdaniu konkursowym w wysokości 301 332 00 zł. są do wykorzystania do końca tego roku. Jest to kwota nie tak duża jakiej się można było spodziewać. Natomiast od 1 stycznia 2015 roku będzie to już inna pula z budżetu NFZ, podejrzewam, iż będzie to jeszcze kwestia rozmów – dodaje Rafał Guzowski.

Nowy kontrakt będzie obejmował wszystkie te świadczenia, które dotychczas realizowano. Są to procedury w ramach tzw. rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku dziennym. Także to wszystko co realizowaliśmy dotychczas w ramach NFZ, jak i później, przez te dwa miesiące wakacji w ośrodku w ramach stowarzyszenia, będziemy utrzymywać i realizować nadal – podkreślał Rafał Guzowski.

Warto przypomnieć, iż OREW PSOUU w Cieszynie nie wygrał pierwszego konkursu. W połowie czerwca br. NFZ odrzucił ofertę placówki. Tym samym przerwał trwającą od 15 lat współpracę. PSOUU Koło w Cieszynie złożyło wówczas stosowne odwołanie. Po negatywnej odpowiedzi ze strony NFZ nie zaprzestano jednak działań. 7 lipca br. zostało złożone drugie odwołanie od decyzji śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. I tak, 24 lipca NFZ ogłosił konkurs ofert na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: rehabilitacja lecznicza, w zakresie: rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku/oddziale dziennym na obszarze powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i m. Bielsko-Biała. W pierwszym konkursie nasza oferta w całości została odrzucona. Później, po rozmowach z NFZ, oraz po aktywności rodziców wobec zaistniałej sytuacji, którzy udzielali naszemu stowarzyszeniu dużego poparcia, ogłoszono drugi konkurs na nasz region. Stowarzyszenie, jako jedyne wzięło w nim udział i tym razem wygrało – mówi Rafał Guzowski. 

Przypomnijmy, iż po wygaśnięciu starej umowy z NFZ, a tym samym nie wygraniu pierwszego konkursu, stowarzyszenie podjęło decyzję, kierując się dobrem pacjentów i ich rodziców, by kontynuować pracę pionu OREW. Tak więc od 1 lipca br. do momentu podpisania nowego kontraktu NFZ nie finansuje rehabilitacji w OREW, ciężar finansowania przejęło stowarzyszenie. W tym momencie najważniejsze jest jednak to, że będzie nowy kontrakt. Rodzice mogą więc spać spokojnie. To nie tylko kamień z serca dla nas, stowarzyszenia, ale przede wszystkim dla rodziców ponad 700 dzieci. Oni również czekali na to, jaką decyzję w ostateczności podejmie NFZ - dodaje Rafał Guzowski.

 

MSZ
 
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją