Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Optymalne rozwiązanie

 To inwestycja niezbędna. Miasto musi odpowiedzieć na pytania dwóch firm, które rozważają start w przetargu na budowę parkingu wielopoziomowego w Cieszynie. Termin składania ofert przesunięty został na 17 lipca. Wtedy ma też nastąpić ich otwarcie.

Na razie budową zainteresowane są przedsiębiorstwa z Warszawy. Parking ma powstać w formule PPP- Partnerstwa Publiczno- Prywatnego. Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna podkreśliła, że ta inwestycja pomoże rozwiązać problemy parkingowe miasta.  - Myślę, że to jest rozwiązanie optymalne. Trzeba pamiętać o tym, że w centrum Cieszyna więcej aut się nie zmieści – powiedziała.

Dodała, że miasto musi zapewnić osobom mieszkającym w centrum, przynajmniej po jednym miejscu parkingowym. Nie ma więc możliwości, by tworzyć jeszcze dodatkowe powierzchnie dla turystów.

Na parkingu przy ul. Liburnia ma być od 300 do 500 miejsc. Parking będzie zlokalizowany w miejscu przecięcia się głównych dróg obsługujących dzielnice Śródmieście i Liburnię. W toku rozmów z potencjalnym partnerem zostanie także uszczegółowiona kwestia rodzaju parkingu – zamkniętego lub otwartego. -  Integralną częścią inwestycji będzie kładka, która poprowadzi do centrum dodała burmistrz. Kładka powstanie od strony ul. Michejdy, od drugiej strony torów kolejowych.

Firma, która przejdzie dialog konkurencyjny, miałaby zarządzać parkingiem przez 30 lat.

Gabriela Staszkiewicz przyznała, że w przyszłości miasto zamierza podnieść ceny parkingów, tak aby zostawianie auta blisko Rynku było nieopłacalne. - Przykładowo godzina w centrum będzie kosztować 10 zł, a na nowym parkingu 3 zł – wyjaśniła burmistrz.

W ostatnich miesiącach przeprowadzono badania gruntu przy ul. Liburnia, na działkach należących do Miejskiego Zarządu Dróg, gdzie ma powstać nowy obiekt.  

Jeden z wniosków dotyczy gruntów mineralnych występujących w badanym podłożu. Pod wpływem zwiększonego zawilgocenia ulegają uplastycznieniu dlatego w czasie prowadzenia prac ziemnych nie wolno dopuścić do zawilgocenia lub przemarzania gruntów wykopu fundamentowego.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-07 19:48:06
"tom": ... dajcie spokój z taką propagandą, bo informacja to z pewnością dla mieszkańców nie jest. "Optymalne rozwiązanie" dla kogo(?) W jakiej ustawie jest napisane, że " miasto musi zapewnić osobom mieszkającym w centrum, przynajmniej po jednym miejscu parkingowym' - kupiłeś sobie auto, to twój problem jak i miejsce parkingowe dla niego. Gmina w żadnym miejscu nie jest zobowiązane zapewniać właścicielom posesji miejsca parkingowe poza granicami działki na której lokat mieszkalny się znajduje. Inną sprawą jest że jeżeli urząd z firmą, która wybuduje na zasadach komercyjnych miejsca parkingowe (garaże) dla mieszkańców śródmieścia, i sfinansuje je ze środków zewnętrznych bez wsparcia budżetu miasta, to należy się zastanowić czy takie działanie jest zgodne z ustawą o samorządzie gminnym czy raczej deal'em urzędników z firmą prywatną kosztem własności gminnej. Jeżeli radni uznali za zbędne tereny , które zajmuje MZD to nic prostszego, tylko je sprzedać w drodze przetargu na cele określone w planie zagospodarowania miasta.
2024-06-07 19:59:28
RysiekK22: świadome realizowanie skrajnie szkodliwej polityki transportowej powodującej wtłaczanie hord blachosmrodów do miasta !! Pytanie zasadnicze : kto za tym stoi ?? ( bo przecież nie tych kilku internetowych krzykaczy autko-pato-aktywistów )-------- Przypominam że są wolne miejsca na parkingi park&ride na obrzeżach miasta
2024-06-07 20:01:19
RysiekK22: a abstrachując od tematów transportowych to jest kwestyja estetyki przestrzeni publicznej : północny brzeg Bobrówki powinien być kiedyś zrewitalizowany tak by była tam atrakcyjna przestrzeń dla pieszych np. bulwary
2024-06-07 20:10:55
PółCieszyna: A nie mówiłem , że co najmniej 10 złotych za fatygę w centrum małego miasteczka !!! Bezczelna burmistrz , biedni mieszkańcy
2024-06-08 07:49:10
Po Prostu: Komuś tam w ratuszu odbiło, po prostu.
2024-06-08 07:56:33
perpetua: To jest po prostu skandal. Związane z ratuszem lobby właścicieli kamienic i mieszkań w centrum chce zablokować innym mieszkańcom dojazd do centrum miasta. Dla własnej wygody, a oni abonamenty parkingowe mają praktycznie za friko. Centrum Cieszyna nie jest własnością paru krzykliwych bogaczy. Burmistrzyni powinna się wstydzić za swoje słowa, sama parkuje od lat na podwórku straży miejskiej.
2024-06-08 08:17:49
"tom": ... może by tak przedsiębiorcy z Warszawy z Gosposią na czele, zainteresowali się budynkami i terenem po byłej fabryce "Zampol" i tam urządzili parking wielopoziomowy, albo kolejnego małomiasteczkowego Harrodsa. Kładka dla klientów z mniejszymi kosztami, może też być, wyprowadzona na Kurzy Targ. Jeśli warszawiacy, włącznie z burmistrzynię, mają nadmierny kapitał na zbyciu, PKO też jest do zbycia za grosze ;-)
2024-06-08 08:44:45
czytelnikfan1: Decydenci, korporacje wymyślili to kosztem zwykłych mieszkańców ?? . Jak już; kładka powinna obejmować perony dworca - a to z pożytkiem dla mieszkańców - nie tylko turystów. Inaczej ta kładka będzie blisko peronów bez wejścia na nią ??? - żenujacy pomysł !!!!!
2024-06-08 11:01:17
RysiekK22: otóż to ! nauczałem o tym od kilku lat i projekta publicznie pokazałem. obok dworca powinien przebiegać wiadukt łączący ulice Hławiczki z Matejki ( przesmykiem między klasztorem a kościołem ). służyłby do obsługi NAJWAŻNIEJSZEJ lini zbiorkomu północ-południe (od co przy s52 do dworca w czeskim Cieszynie ) a łącząc oba brzegi bobrówki umożliwiłby powstanie Centralnego Węzła Komunikacyjnego gdyż na północnym brzegu możnaby natenczas zlokalizować przystanki lini busowych obslugujacych północną część miasta. oczywiście wiadukt powinien mieć schody również na perony kolejowe.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: