Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Opiekunka dziecięca w Cieszynie

Wakacje. Szkolne korytarze pustoszeją, cichną rozmowy. Być może w większości szkół tak właśnie jest, ale nie tutaj. W Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie życie tętni nawet latem. A wszystko za sprawą nowych kierunków, które w tym roku placówka postanowiła otworzyć.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród szukających dla siebie alternatywy na przyszłość – policealna szkoła medyczna. W tym roku SOiZ stawia jednak na zupełnie nowy kierunek – opiekunka dziecięca.

Dzięki nowelizacji ustawy żłobkowej zawód opiekunki dziecięcej zyskał nowe możliwości. Osoba, która ma zamiłowanie do pracy z dziećmi, może podjąć w pełni profesjonalną pracę prywatnie u rodziny, w przedszkolu, żłobku, świetlicach dziecięcych. Co ważne może również otworzyć prywatny żłobek,  prowadzić go, a nawet zatrudniać pracowników. - Na naukę nigdy nie jest za późno – mówi Mariola Kulesza z Cieszyna, która chce zostać profesjonalną opiekunką dla dzieci – myślę, że to moja szansa na przyszłość. Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Uważam, że rodzice kierując się dobrem dziecka, stawiają na profesjonalną opiekę. Z zawodem mam większe szanse na znalezienie pracy.

Zainteresowanie całkiem nowym kierunkiem kształcenia wyrażają również mężczyźni. - Kto powiedział, że pewne zawody są tylko dla kobiet. Moim zdaniem równie dobrze w pracy z dziećmi sprawdzi się opiekun dziecięcy – mówi pan Krzysztof  z Pogwizdowa, który nie ukrywa, że również jest zainteresowany rozpoczęciem nauki w szkole.

Zawód opiekunki dziecięcej jest zajęciem dla osób, które lubią dzieci i mają z nimi dobry kontakt. Od opiekunki oczekuje się przede wszystkim odpowiedzialności, spokoju i opanowania, łagodności. Ważnym atutem osoby, która pragnie wykonać ten zawód jest cierpliwość, ale i pewne zdecydowanie. Uzyskanie po dwóch latach nauki uprawnień do podjęcia pracy w żłobku lub zbliżonej instytucji stwarza możliwości zrealizowania swoich marzeń...

- Mamy w planach doposażenie pracowni w której będą kształcili się uczniowie. Nauka będzie się odbywała na fantomach dziecięcych. Będzie również do dyspozycji między innymi pracownia do zajęć technicznych i plastycznych. Pojawiła się myśl, żeby pod kątem przyszłej pracy zorganizować w szkole intensywny kurs języka obcego – dodaje mgr Barbara Glet dyrektor Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie.

SOIZ jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym upoważnionym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną do przeprowadzania państwowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej i praktycznej. Zdanie egzaminu państwowego jest potwierdzone dyplomem, jak również certyfikatem w języku angielskim (EUROPASS)  honorowanym przez pracodawców w krajach Unii  Europejskiej.

Warto zauważyć, że najbliższa szkoła kształcąca na kierunku -opiekunka dziecięca znajduje się w Rybniku. Tam zawód ten cieszy się szczególną popularnością.

 

BsK


 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: