Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Opieka 75+” - Gminy Powiatu mogą dołączyć do programu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) przypomina w komunikacie, że do końca stycznia gminy mają czas na zgłoszenie się do nowej edycji programu „Opieka 75+”, dzięki któremu poprawia się dostępność do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych. Gminy, które przystąpią do programu mogą liczyć na dofinansowanie kosztów realizacji zadania w zakresie świadczenia usług opiekuńczych.

Celem programu, który działa od 2018 roku jest rozwój oraz poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych zarówno dla osób samotnych, jak również pozostających w rodzinach będących w wieku 75 lat i więcej.

„Program powstał po to, by wspierać samorządy w realizacji tego zadania, by usługi opiekuńcze, w tym te specjalistyczne rozwijały się również w tych mniejszych miejscowościach – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – To bardzo ważny program, jeśli weźmiemy pod uwagę zachodzące procesy demograficzne. Usługi opiekuńcze powinny być coraz bardziej dostępne i dzięki „Opiece 75+” właśnie tak się dzieje – dodaje minister Maląg.”

W ramach programu gmina może skorzystać z dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, jeżeli:
- dane świadczenie realizuje samodzielnie tj. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej, urzędu gminy lub innych gminnych jednostek organizacyjnych lub
- zleca realizację przedmiotowego zadania organizacjom pozarządowym lub
- kupuje usługi opiekuńcze od podmiotów sektora prywatnego.

W 2021 r. środki finansowe z programu mogą być przeznaczone na dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym przedmiotowe usługi były świadczone w ramach programu i będą kontynuowane w roku 2021 i osobom którym w roku 2020 usługi te nie były świadczone oraz na dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 50 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania w zakresie realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób spełniających kryteria określone w programie. Program adresowany jest do gmin miejskich, wiejskich, miejsko – wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Do tej pory niektóre Gminy powiatu cieszyńskiego korzystały z takiej formy wsparcia. Złożenie wniosku o przystąpienie do programu nie jest skomplikowane, a otrzymane środki finansowe mogą poprawić sytuację seniorów 75+.

AK, MRiPS

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-22 19:21:27
koszor: Przypomina mi się reklama z lat 90': szczoteczka do mycia zębów z trzema wygięciami! Ale czad! Tylko jak tym umyć zęby? Z tymi programami jest podobnie.
2021-01-22 19:29:13
koszor: Aha - zapomniałem napisać. Rodzice próbowali coś załatwić dzisiaj w przychodni, a tu około 50-60 osób w starszym wieku, jeden przy drugim czekają na zapisy szczepionkę, bez żadnych dystansów, zimno, wiatr, ale nie ma się co bać, bo grypa tej zimy nie stnieje. Kolejka jak za komuny, może talony na szczepionkę też będą dawać albo kartki wprowadzą. Istny cyrk.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: