Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ogromne emocje w powiecie. Wystąpienie posła Gluzy

O dziesięciominutową przerwę musiał poprosić radny Alfred Brudny podczas wczorajszej (29 października) sesji Rady Powiatu. Wszystko po to, by uspokoić emocje radnych i występującego na sesji posła Czesława Gluzy (PO).

W planie obrad sesji znalazło się podjęcie uchwały w sprawie zmiany w Radzie Społecznej przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. Z ramienia wojewody śląskiego Ewę Pawlik-Chleboś miała zastąpić Barbara Ciemała, na co dzień dyrektor Wydziału Kontroli i Audytu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Ta propozycja nie wywołała większego zainteresowania radnych.

Zupełnie inaczej niż w przypadku zmiany przewodniczącego Rady Społecznej. Posła Czesława Gluzy miał, wedle propozycji starosty, zastąpić sam Jerzy Nogowczyk. To kolejny krok marginalizowania wpływów posła Czesława Gluzy w powiatowej Platformie Obywatelskiej po tym jak stracił stanowisko szefa partii w regionie i została odwołana Anna Bednarska-Czerwińska z funkcji dyrektorki szpitala.

Radni Alfred Brudny i Ludwik Kuboszek pytali o przyczynę propozycji zmiany w Radzie Społecznej ZOZ w Cieszynie i odwołania z niej posła Czesława Gluzy. - W dobrym tonie jest przyjmowanie odpowiedzialności za decyzje, które się ponosi - mówił starosta Jerzy Nogowczyk. I trochę nie wprost mówił o "zwróceniu uwagi na aspekt ekonomiczny szpitala". Celem zmiany w Radzie Społecznej jest - wedle słów starosty - "wzmocnienie pozycji szpitala na rynku medycznym".

I wtedy głos zabrał poseł Czesław Gluza. W bardzo emocjonalnym przemówieniu zarzucił radnym Platformy Obywatelskiej działanie polityczne, które na celu nie ma przyszłości szpitala, a ich partykularne interesy. Opozycyjnych radnych PiS oskarżył o działania na rzecz prywatyzacji szpitala, które nie są zgodne z programem politycznym Prawa i Sprawiedliwości. Odwołanie dyrektor Anny Bednarskiej-Czerwińskiej nazwał "nagonką i szczuciem". - Prosiłbym by mówić uczciwie, mówić o tym co się wydarzyło, a nie mówić o tym czego nie ma i nie ubierać problemy w fałszywe argumenty - przekonywał poseł Czesław Gluza.

Po przemówieniu Czesława Gluzy radny Alfred Brudny poprosił o przerwę. Po niej radni jednogłośnie - 28 głosów za - poparli wniosek o odwołaniu Czesława Gluzy z Rady Społecznej ZOZ w Cieszynie i powołaniu w jego miejsce starosty Jerzego Nogowczyka.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: