Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W tym roku już po raz czwarty w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie odbył się Ogólnopolski Tydzień Kariery. Po raz kolejny z corocznej akcji skorzystało wiele osób. Prelekcje, porady, warsztaty... to tylko kilka z wielu działań, które towarzyszyły wydarzeniu.

Już po raz czwarty Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie włączył się w realizację akcji pod nazwą  Ogólnopolski Tydzień Kariery. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Praca: zawód czy kompetencje?”. Po zakończeniu działań przyszła pora na podsumowania.

Po raz pierwszy Ogólnopolski Tydzień Kariery pojawił się jesienią 2009 roku. Zgodnie z założeniem skierowany został do wszystkich, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej i potrzebują profesjonalnego wsparcia. Wsparcie to może związane być z dalszą edukacją, wyborem zawodu, czy karierą. Każdego roku z działań prowadzonych w ramach OTK korzysta wiele osób. W minionym było to aż 1093 uczniów, w tym 127 uczniów szkół podstawowych, 271 gimnazjalistów i 695 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- W tym roku zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy działania dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu cieszyńskiego, kilka działań odbyło się w partnerstwie z PUP w Cieszynie. Skorzystały z nich 292 osoby - w tym 275 uczniów (123 uczniów szkół gimnazjalnych 152 uczniów szkół ponadgimnazjalnych) – informuje portal ox.pl Lucyna Legierska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie.

Jak co roku, również tegoroczna akcja obfitowała w bogaty program, na który złożyły się między innymi warsztaty, prezentacje, seminaria, prelekcje...

Podsumowując - Ogólnopolski Tydzień Kariery rozpoczął się Dniem Otwartym Poradnictwa Zawodowego na terenie Poradni w Cieszynie i w Skoczów oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy Cieszynie. Uczniowie  trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Cieszynie i trzeciej klasy gimnazjum w Chybiu wzięli udział w warsztatach „Praca- Zawód- Kompetencje”. Nie zabrakło również dnia podczas, którego Poradnia w Skoczowie udzielała indywidualnych porad zawodowych. Były również prelekcje dla uczniów drugiej klasy LO z Wisły „Planowanie przyszłej drogi zawodowej w kontekście wyboru kierunku kształcenia” i warsztaty dla uczniów Gimnazjum w Kaczycach z zakresu zawodoznawstwa.

Ważnym elementem działań był udział w Seminarium „PRACA-ZAWÓD-KOMPETENCJE” organizowanym przez PUP w Cieszynie.-  Doradca zawodowy ZPPP wystąpił w roli prelegenta i przedstawił temat „Czynniki wyboru drogi edukacyjno-zawodowej”. Seminarium zostało poświęcone poradnictwu zawodowemu. W trakcie poruszono tematy związane z rozwojem osobistym i karierą zawodową. Uczestnikami Seminarium byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz osoby poszukujące pracy – wyjaśnia Małgorzata Krótki, pedagog z PPP w Cieszynie.

„Przedsiębiorczość puka do szkół”- to temat kolejnego Seminarium, skierowanego do młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego oraz pedagogów i nauczycieli. Tu z kolei celem spotkania był wzrost wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. A więc nie zabrakło informacji dotyczących zakładania działalności gospodarczej oraz różnych form wsparcia w tym merytorycznego i finansowego dla osób, które planują założyć firmę. Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odbyła się prelekcja dla uczniów klas trzecich LO w Skoczowie. Młodzież dowiedziała się nieco więcej o specyfice pracy terapeuty uzależnień oraz kompetencji, jakimi trzeba się wykazać w tym zawodzie.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: