Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odznaczenie PZN dla Maciejczyków

Tadeusz Maciejczyk i jego żona Wanda Maciejczyk, trenerzy narciarstwa, nauczyciele WF-u w Istebnej, wychowawcy wielu utalentowanych biegaczy narciarskich, zostali nagrodzeni odznaczeniami Członka Honorowego Polskiego Związku Narciarskiego.

Wczoraj (28 października) po południu odbyła się w Krakowie prezentacja kadr PZN w skokach i biegach narciarskich. Wręczono także odznaczenia Członka Honorowego Polskiego Związku Narciarskiego sześciu osobom zasłużonym dla sportu. - Nieobecnego na konferencji Prezesa PZN Apoloniusza Tajnera (który musiał pilnie wyjechać do Warszawy) zastąpili wiceprezesi Andrzej Wąsowicz oraz Leszek Krzeszowiak. Obaj wraz z członkami Zarządu PZN Teresą Sochą i Mirosławem Gazurkiem wręczyli sześciu zasłużonym działaczom narciarskim odznaczenia Członka Honorowego Polskiego Związku Narciarskiego. - relacjonuje Alicja Kosman z PZNu. Wśród odznaczonych znalazło się małżeństwo Tadeusza i Wandy Maciejczyk. Para wuefistów i sportowców przez wiele lat pracy w Istebnej stworzyła bardzo solidne fundamenty dla narciarstwa biegowego w Beskidach.

Tadeusz Maciejczyk przyjechał do Istebnej w 1953 roku, jako dwudziestoletni, świeżoupieczony absolwent liceum pedagogicznego w Cieszynie. Młody nauczyciel szybko zorientował się, że w Istebnej brak sprzętu sportowego, ale są za to talenty. Już po roku jego uczniowie zdobywali medale w igrzyskach międzyszkolnych. Po dwuletniej przerwie związanej z odbywaniem służby wojskowej, powrócił do Istebnej i do szkolenia sportowców.

Największym sukcesem trenerskiej pary był brązowy medal zdobyty przez Ryszarda Łabaja podczas mistrzostw świata juniorów. Maciejczykowie założyli w Istebnej Międzyszkolny Klub Sportowy "Istebna", gdzie prócz wspomnianego wyżej Łabaja, pierwsze kroki stawiali inni sportowcy. Najsłynniejsi w historii sportowcy MKS-u „Istebna” to: Bernadeta Bocek-Piotrowska (trzykrotna olimpijka, w latach 90. czołowa biegaczka narciarska świata), Agata Suszka (wychowanka Władysława Szynki, 8-krotna mistrzyni Polski w biathlonie, trzykrotna medalistka Uniwersjad), Ryszard Łabaj (wychowanek Tadeusza i Wandy Maciejczyk, mistrz Polski juniorów i seniorów w biegach narciarskich, brązowy medalista MŚ juniorów), Liliana Podżorska (wychowanka Tadeusza i Wandy Maciejczyk) biegaczka narciarska, uczestniczka MŚ w 1995 roku), Henryk Gazurek (wychowanek Tadeusza i Wandy Maciejczyk, biegacz narciarski, ostatni z Polaków, który wygrał Bieg Piastów), Andrzej Michałek (wychowanek Henryka Gazurka, biegacz narciarski, ma na koncie wiele tytułów MP juniorów i wicemistrzostwo Polski seniorów, były serwismen Justyny Kowalczyk), Anna Kohut (wychowanka Henryka Gazurka, wiele juniorskich tytułów MP, 3-krotna uczestniczka MŚ juniorów w narciarstwie biegowym), Monika Legierska (wychowanka Jarosława Hulawego, ma dorobku medale juniorskich MP, dwukrot nie brała udział w MŚ juniorów), Stanisław Żyrek (wychowanek Jarosława Hulawego, dwukrotny uczestnik MŚ juniorów) oraz Mariusz Zawada (wychowanek Jarosława Hulawego, wielokrotne MP juniorów i seniorów).

Maciejczykowie nie ograniczali się tylko do szkolenia, czynnie pracowali przy budowie skoczni narciarskiej, toru saneczkowego, czy boisk. Na emeryturze osiedli w rodzinnym mieście Tadeusza - Ustroniu.

Przeczytaj wspomnienia 'pracy u podstaw' Maciejczyka w artykule Błażeja Kupskiego "Ocalmy od zapomnienia" zamieszczone na str.12-13 "Naszej Trójwsi"

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: