Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odwiedziny premierów w Cieszynie

Polski i czeski Cieszyn szykuje się do odwiedzin Premierów obu państw. W środę (14 września) do Cieszyna ma przyjechać Premier Donald Tusk oraz jego czeski odpowiednik Petr Nečas.

Głowy rządu obu państw mają spotkać się, by oficjalnie i uroczyście otworzyć polsko-czeski interkonektor gazowy, który przecina Cieszyn. Spotkanie będzie miało również charakter mniej oficjalny - premierzy porozmawiają w kawiarni Noiva, która stoi przy samej granicy. Noiva nawiązuje architektonicznie do sławnej żydowskiej kawiarni (Avion - przyp. red.), która hitlerowcy zniszczyli podczas wojny, a która jest obecnie częścią polsko-czeskiego projektu, który stopniowo przemienia części obu miast, by stawały się bardziej przyjazne dla wszystkich grup społecznych, a w szczególności dla młodych rodzin z dziećmi.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli powitać polską i czeską delegację w kawiarni Noiva, która jest symbolem ponadgranicznej współpracy, a która została utworzona za pieniądze z funduszy europejskich. Co więcej, patrząc na historię, jest symbolem wielokulturowości naszych miast - powiedział burmistrz  Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček.

Interkonektor połączył gazociągowo Polskę i Czechy. Polski odcinek liczy ok. 21 km i zaczyna się w Skoczowie, odcinek sąsiadów to ok. 10 km.Jego uruchomienie planowane jest na 2011 rok.

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: