Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odszedł Ks. kan. Emanuel Olszar – twórca i fundator OSiF w Brennej

Przykra wiadomość dotarła do naszej redakcji dziś 30.07.2022r. Nie żyje ks. kan. Emanuel Olszar, pochodzący z Cieszyna- Mnisztwa kapłan, twórca i fundator Ośrodka Spotkań i Formacji w Brennej.


Ks. kanonik Emanuel Olszar, urodził się 28.02.1948 roku. Jego dom rodzinny znajdował się w Cieszynie Mnisztwie. Uczęszczał do miejscowej szkoły, a potem uczył się w Liceum im. M. Kopernika w Cieszynie. Droga jego powołania zaprowadziła go do Archidiecezji Katowickiej, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 19.04.1973r. z rąk ks. bp. Herberta Bednorza wraz z kolegą rocznikowym obecnym arcybiskupem katowickim Wiktorem Skworcem.

Przez wiele lat pełnił swoje duszpasterstwo w Niemczech w Bawarii. Tam został zapamiętany jako równoczesny proboszcz ośmiu parafii i gorliwy spowiednik.

W naszym regionie, także pozostawił swój kapłański ślad, tworząc na tzw. „Płachcioku” w Brennej ośrodek rekolekcyjny w czasach nieprzychylnych dla tego typu przedsięwzięć. Pozwolenie na budowę ośrodka, wydano na rodziców ks. Emanuela oraz Kurię Katowicką. W 1991 roku właścicielem powstającego ośrodka stała się nowo powstała Diecezja Katowicka. Budowa trwała pięć lat. Rozpoczęła się 9 listopada 1989 roku, a poświęcenie ośrodka miało miejsce 29 maja 1995 roku. Do dziś odbywają się tam rekolekcje i spotkania formacyjne, a właścicielem obiektu jest Archidiecezja Katowicka.

W ostatnich latach ks. kan. Emanuel Olszar mieszkał w Katowicach. 30 lipca 2022r. poinformowano o jego śmierci. Przeżył 74 lata w tym 49 w kapłaństwie.

Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek 4 sierpnia o godz. 10.00 w Archikatedrze Katowickiej. W piątek 5 sierpnia w Cieszynie-Mnisztwie odbędą się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Emanuela Olszara, gdzie spocznie na miejscowym cmentarzu.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: