Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odeszli od nas...( cz.3/3)

Mieli tak wiele do zrobienia, niektórzy odeszli niespodziewanie innych powoli zabierała choroba...Zostawili ulubione książki, ubrania i zdjęcia, na których możemy zobaczyć ich uśmiechy...Pośród tych, którzy odeszli w ostatnim czasie, byli i tacy, którzy swoje życie poświęcili innym. Działacze społeczni, artyści, duchowni, samorządowcy, sportowcy.... Dziś w tym wyjątkowym dniu, kiedy zapalamy znicze pamięci, wracamy do tych, którzy niedawno zakończyli swój życiowy bieg...

śp. Andrzej Niedoba

W środę, 25 listopada 2020 r. zmarł Andrzej Niedoba, pisarz, publicysta i dziennikarz, autor nieoficjalnego hymnu Górali Beskidzkich „Szumi jawor szumi”.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Nawsiu na Zaolziu. Jego stryj Władysław Niedoba, znany jako Jura spod Grónia, był jednym z założycieli Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i jej wieloletnim kierownikiem artystycznym. Ojciec Adam Niedoba w 1950 roku założył Zespół Regionalny „Wisła”.Pieśń „Szumi jawor”, którą Adam i Andrzej Niedobowie stworzyli pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, stała się nieoficjalnym hymnem górali beskidzkich.Andrzej Niedoba po ukończeniu studiów polonistycznych pracował jako spiker w telewizji w Krakowie, a później w Katowicach. Pisał również artykuły publicystyczne i reportaże, pracował w jedenastu śląskich i zaolziańskich redakcjach. W 1978 roku debiutował jako dramaturg sztuką „Skoczek” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wydał zbiory reportaży „Siedemdziesiąt dziewięć godzin nocy” (1981), „Piekłoniebo” (1989), a także „Matka Ziemia” (2017). Jest autorem dramatów „Rajska jabłonka”, „Pakamera”, „Górlandia”, „Kim pani jest?”. Ta ostatnia sztuka była pokazywana w Teatrze Telewizji, a zagrały w niej Krystyna Janda i Mirosława Dubrawska. Na szczególną uwagę zasługuje dramat „Rajska jabłonka”, który otrzymał I nagrodę w konkursie ogłoszonym przez miesięcznik teatralny „Dialog” w 1985 roku. Napisany gwarą utwór ze względu na poruszaną tematykę nie mógł zaistnieć na deskach teatralnych w latach 80. „Rajska jabłonka” miała swoją prapremierę dopiero w 2016 roku z okazji jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

 

śp. Adam Krzywoń


15 marca 2021 roku zmarł Adam Krzywoń, znany w Goleszowie społecznik, pasjonat ogrodnictwa i były prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Goleszowskiej.

 

śp. Jarosław Hulawy

Jarosław Hulawy zmarł 15 listopada 2020 roku. Działacz sportowy i wieloletni prezes klubu MKS Istebna. W 2020 roku został laureatem Srebrnej Cieszynianki. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W 1987 roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Istebnej, gdzie pracował do śmierci. Praca z młodzieżą stała się ogromnym życiowym wyzwaniem i satysfakcją. Od roku 1998 był Członkiem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Cieszynie, a w latach 1998-2002 Członkiem Zarządu  Rady Gminy Istebna.  W latach 2012 – 2018 pełnił funkcję Radnego Gminy Istebna oraz  Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Był odznaczony Brązową Odznaką przyznawaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.


śp. Ewa Konderla

14 grudnia 2020r. po długiej walce z chorobą zmarła Ewa Konderla ratowniczka Sekcji Operacyjnej Cieszyn Beskidzkiej Grupy GOPR. W 2002 roku złożyła przyrzeczenie ratownicze, 3 lata później uzyskała tytuł starszego ratownika. Uczestniczka wielu wypraw i akcji, w sezonach zimowych dbała o bezpieczeństwo użytkowników stoków, pracując jako ratownik narciarski. Świetna narciarka zjazdowa, skiturowa a przede wszystkim telemarkowa.

 

******

 

MOŻE KOGOŚ JESZCZE TU BRAK...? JEŚLI TAK PROSIMY O KONTAKT redakcja@ox.pl...

 

*****

Każde odejście człowieka łączy się z ogromną stratą. Tych pustych miejsc przy rodzinnych, koleżeńskich i pracowniczych stołach jest wiele... Zbiorem jest nasz serwis - Odeszli od nas, gdzie zamieszczamy informacje o odejściu wszystkich związanych z naszym regionem, których Rodziny wyraziły zgodę na publikację nekrologu na naszych łamach. Informacja jest bezpłatna, mozna to zrobić za pośrednictwem zakładu pogrzebowego lub wysyłając informację na redakcja@ox.pl.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: