Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od świętej Hanki zimne wieczory i poranki

Dziś (26.07) przypada wspomnienie św. Anny, patronki małżeństwa i matek. W wielu miejscach uznawana jest również za patronkę miesiąca lipca. Jakie tradycje wiązały się z obchodem tego święta na Śląsku Cieszyńskim?

Święta Anna to patronka matek, małżeństw, wdów, a także piekarzy i żeglarzy. Ze względu na wspomnienie, które przypada 26 lipca, uznawana jest też za patronkę tego miesiąca. Jest to również święto wszystkich jej imienniczek, a obchody imienin „Hanek” były zawsze obchodzone hucznie - Jeszcze do niedawna, wczesnym rankiem tego dnia można było słyszeć granie orkiestry przed domami, w których mieszkały Anny. W Polsce szczególną patronką lipca jest święta Anna, po hebrajsku Hannah co znaczy Łaska. Również na Śląsku Cieszyńskim ludzie szczególną czcią darzą świętą Annę – Matkę Najświętszej Marii Panny. Świadczy o tym nadawanie imion dziewczynkom, uczestnictwo w odpustach w kościołach i kaplicach pod jej wezwaniem, a także liczne przysłowia – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, dodając, że dawniej ten dzień był obchodzony naprawdę hucznie, a różnego rodzaju wydarzenia towarzyskie i religijne były jego obowiązkowym elementem.

To jednak nie wszystko, gdyż wspomnienie świętej Anny było ważną datą również dla mężczyzn - Wierzono, że jeżeli młodzieniec zapozna w ten dzień pannę, a później się pobiorą, to będą szczęśliwym małżeństwem. Mówi o tym takie przysłowie: „Szczęśliwy, gdo na Anne  namówi se panne” – wyjaśnia Stuchlik. Cytując ludowe przysłowia, zwraca również uwagę, że ten dzień ma być końcem ciepłych letnich nocy, gdyż „od świętej Hanki bywają chłodne wieczory i zimne ranki”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-27 14:48:56
pogromca ciemnoty: A zaraza jak się panoszy, tak się panoszy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: