Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od najmłodszych lat z folklorem

Dziecięcy Zespół Rytmiki i Tańca ''Rytmika'' z Czeskiego Cieszyna, działający przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej to ''narybek'' do znanego i mieszkańcom naszej części Śląska Cieszyńskiego reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca PZKO ''Olza''.

Na zakończenie roku szkolnego 2014/2015 mali tancerze z „Rytmiki” zademonstrowali rodzicom i wszystkim zainteresowanym, którzy przyszli na lekcję pokazową to, czego uczyli się przez minione dziesięć miesięcy. Były więc i układy poszczególnych tańców, tak polskich narodowych, jak i regionalnych, ale także występy gimnastyczne i rozwijające sprawność zabawy, które umilają członkom „Rytmiki” każdą próbę.

Ale próby zespołu nie są bynajmniej „sztuką dla sztuki”. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach „Rytmiczanie” mieli okazję zaprezentować się szerokiej publiczności aż dwukrotnie. Wpierw wystąpili podczas Festiwalu PZKO w Karwinie, o czym pisaliśmy tutaj,swieto-polskosci-na-zaolziu.html, później podczas Dnia Tradycji i Stroju Regionalnego w Czeskim Cieszynie, o czym również informowaliśmy na stronach naszego portalu.

W minionym roku szkolnym elementy kroków i układów ćwiczyło podczas odbywających się dwa razy w tygodniu prób 52 dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Po wakacjach mali tancerze wrócą do odbywających się dwa razy w tygodniu zajęć. Ponadto kadrę zespołu wesprze nowa instruktorka, Katarzyna Muszyńska, która pracowała wcześniej z małymi dziećmi w Polsce i zdobyła w tym zakresie spore doświadczenie. Obiecała, że jeśli uzbiera się odpowiednia ilość chętnych, to zostanie utworzona w „Rytmice” kolejna grupa wiekowa, dla najmłodszych nawet już od drugiego roku życia.

Dotychczas na zajęcia zespołu, które odbywają się w poniedziałki i czwartki, uczęszczają głównie uczniowie z Czeskiego Cieszyna z polskich szkół podstawowych oraz przedszkoli, jednak do zespołu dołączyć może każdy, również i z naszego brzegu Olzy.


(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: