Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od dzisiaj dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 30 listopada do 24 grudnia 2020r. to nowy okres obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego na opiekę nad dziećmi do lat 8, oraz starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Ze świadczenia mogą korzystać także medycy.

Jeśli z powodu COVID-19, żłobek, przedszkole, szkoła, klub dziecięcy lub inna placówka, do której uczęszcza dziecko, zostanie zamknięty, rodzice dzieci do lat 8 oraz starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności, mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on także w przypadku, gdy placówka, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, jest otwarta, ale ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych nie może zapewnić opieki. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom mającym zawartą umowę uaktywniającą z nianią, przebywającą na kwarantannie czy izolacji lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19. Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego - Szkoły podstawowe mają obowiązek prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczęszczających do klas I-III dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rodzice, którzy chcą z tego skorzystać, składają do dyrektora szkoły wniosek o objęcie ich dziecka opieką. - To jest udogodnienie, a nie obowiązek. Jeśli rodzic nie skorzysta z opieki zapewnionej przez szkołę i zostanie ze swoją pociechą w domu, będzie miał prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tak jak inne grupy zawodowe - informuje rzeczniczka.

Aby skorzstać ze świadczenia należy złożyć u swojego pracodawcy lub zleceniodwcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, które jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoba prowadząca działalność pozarolniczą składa takie oświadczenie w ZUS. Należy pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców jest w stanie zapewnić dziecku opiekę.

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: