Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to ''Duma i uprzedzenie'' Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

W miniony czwartek, 14 września bibliotekarze i bibliotekarki w Jasienicy świętowali jubileusz 60-lecia istnienia. Joanna Kubaczka - założycielka i wieloletni kierownik GBP otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a Helena Podstawna otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Udekorowania zasłużonych bibliotekarek dokonał I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

– Choć sześć wieków nasza ziemia była pod obcym panowaniem, to język tutaj przetrwał, nasz język polski i nasza gwara Śląska Cieszyńskiego. Stało się tak dzięki ludziom, zaangażowanym przez wiele pokoleń w uczenie szacunku do słowa – zauważył Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna i dodał: - My też mamy szczęście, że trafiliśmy właśnie na takich ludzi, którzy uczyli nas ojczystej mowy, pomagali wybierać książki i każdego dnia tworzyli nam coraz lepsze warunki, aby nigdy nam tego słowa pisanego nie zabrakło. Dziękujemy wam za to.

Dzieje biblioteki w Jasienicy sięgają 1 marca 1957 r., kiedy pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna została uruchomiona w bardzo skromnych warunkach. Biblioteka liczyła wówczas zaledwie 320 książek. Założycielką i długoletnią kierowniczką Biblioteki była mgr Joanna Kubaczka. Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 13 kwietnia 1957 r. Pod numerem pierwszym wpisano wówczas książkę Austen J. „Duma i uprzedzenie”. Jasienicka biblioteka niejednokrotnie w swej historii zmieniała siedzibę. Początkowo mieściła się m.in. w prywatnych mieszkaniach na terenie Jasienicy, następnie w Domu Ludowym, czyli w obecnej siedzibie Urzędu Gminy. W roku 1973 zmieniono nazwę z Gromadzkiej Biblioteki Publicznej na Gminną Bibliotekę Publiczną. Dzięki życzliwości i zaradności naczelników gminy Jana Batelta i Romana Grenia oraz staraniom ówczesnej kierowniczki Joanny Kubaczki 27 maja 1989 r. uroczyście otwarto nową siedzibę biblioteki w tzw. Dworze Borkowskich, w którym placówka mieści się do dzisiaj.

red./mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją