Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego: najpiękniejszy miesiąc maj

Maj jest wiosennym miesiącem i jest piąty w kolejce zaraz po kwietniu, a tuż przed czerwcem. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od rzymskiej bogini o niezbyt zaskakującym imieniu – Maja. Była ona patronką płodności, budzącej się do życia przyrody, ale też uznawano ją za matkę Ziemi.

Czterdzieści lat byłem osobom widzącą, która poruszając się po Skoczowie lub innych miejscowościach nie zwracała zbytnio uwagi na ogródki z kwiatami czy inne rabaty kwiatowe. Człowiek przechodził obok nawet nie patrząc w tą stronę. Ktoś powie, że teraz nie widzę i co też mogę zobaczyć? Owszem nic nie zobaczę ale dzięki pomocy przyjaciół, znajomych mogę sobie wyobrazić to co się dzieje wokół mnie. Czasami opisy tego co nas otacza mogłaby zaskoczyć niejednego z Was.

Od lat 80. Ubiegłego wieku myśląc o miesiącu maj miałem przed oczami kwitnące bzy, konwalię no i zegarki otrzymywane podczas uroczystości I Komunii Świętej. Maj to oczywiście już w pełni obudzona do życia przyroda, która wręcz emanuje swoją soczystą zielenią. A dodatkowo wzbogacona przepięknymi kolorami kwiatów zapiera dech w piersiach.

Również korzystając z majowej pogody wybrałem się na kilka spacerów zarówno po Skoczowie jak i po kilku miejscowościach naszego powiatu z opiekunem, który właśnie mi przedstawiał kwiaty, krzewy oraz drzewa, które spotkaliśmy na swojej drodze. Cały czas w moich oczach kwiatem kojarzonym z tym miesiącem jest konwalia. Ale oprócz tej konwalii spotkaliśmy glicynię, tamaryski,,  złotokap, azalie, rododendrony, głóg, kaliny , bzy, magnolię, niezapominajki, kokoryczkę czy okazałe piwonie

Maj to zdecydowanie miesiąc roślin ich przepięknych kwiatów o zachwycającym zapachu. Często to one wprowadzają nas w dobry nastrój, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Takie widoki po niemiłosiernie dłużącej się, nijakiej zimie (nie oszukujmy się, brak śniegu, wieczny deszcz i szarobura aura to zupełnie nie to, czego oczekujemy po tej porze roku), mogą na nowo obudzić w nas chęć do życia i siłę na realizację odłożonych na później projektów. Maj to zdecydowanie miesiąc roślin ich przepięknych kwiatów o zachwycającym zapachu. Często to one wprowadzają nas w dobry nastrój, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tak więc cieszmy się najpiękniejszym miesiącem jak tylko możemy bo świat w kolorach jest naprawdę ładny i wesoły.

Andrzej Koenig/ ociemniały

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: