Oczami niewidomego: jak pomagać niepełnosprawnemu
Każdy z nas niepełnosprawnych jest świadomy na ile nas stać i jak wiele możemy zrobić sami, a kiedy musimy poprosić o pomoc. Dlatego nigdy nie zakładajmy, że niepełnosprawny sam czegoś nie zrobi, nie wykluczajmy niepełnosprawnych z działań. Jeżeli nie będziemy mogli sobie poradzić, sami o tym powiemy.
Zawsze zwracajmy się bezpośrednio do osoby mniej sprawnej, nie do jej towarzysza, pomocnika, czy też tłumacza języka migowego. Prowadźmy z niepełnosprawnym normalną rozmowę, bo oprócz odmienności fizycznej, psychicznie niczym się nie różnimy od zdrowej osoby. Pamiętajmy też o tym, że nie każdy z nas jest zdolny udzielać odpowiedzi na temat swojej choroby.
Wiele osób niepełnosprawnych utrzymuje równowagę dzięki swoim rękom, dlatego też nie należy ich za nie chwytać, bo może to spowodować utratę równowagi, a w konsekwencji przewrócenie. Osoby niepełnosprawne traktują swoją laskę, wózek czy też skuter jako część swojej przestrzeni osobistej, dlatego nie powinno się ich bez zgody właściciela dotykać.
Osoby poruszające się na wózku są osobami nie sprzętami, dlatego nigdy nie traktujmy ich jak wieszaki do płaszcza, prosząc o potrzymanie, nie pochylajmy się nad nimi przy podawaniu ręki. Podczas rozmowy z osobą na wózku najlepiej jest usiąść na krześle, aby być na jej poziomie, co pozwala na swobodny kontakt interpersonalny i wzrokowy.
Osoby niewidome lub słabowidzące są w stanie same poruszać się po ulicy, choć czasem korzystają z pomocy białej laski lub przewodnika. Bądźmy przygotowani na pomoc takiej osobie np. przeczytanie czegoś, ale tylko wtedy, gdy mas o to poprosi. Zanim nawiążemy kontakt fizyczny z osobą niewidomą uprzedźmy ją o tym, bo może się nas przestraszyć. Podajmy swoje imię. Jeśli kontakt jest grupowy, to należy osobę niewidomą przedstawić wszystkim. Jeśli chcemy poprowadzić taką osobę, zaproponujmy jej nasze ramię, zamiast chwytać ją za rękę. Jeśli jesteśmy zmuszeni zakończyć rozmowę, powiedzmy o tym osobie niewidomej. Natomiast nie jest gafą żegnanie się z osobą niewidomą słowami „dobrze było cię widzieć” albo „do zobaczenia”; osoby niewidome często używają tego typu zwrotów.
Jeżeli kiedykolwiek Będziecie mieli wątpliwości, co do tego, jak się zachować, czy też co powiedzieć osobie niepełnosprawnej – po prostu ją o to zapytajmy!
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.