Oczami niewidomego (35): Odwaga
6 maja 1871 Adam Asnyk napisał wiersz „Miejmy nadzieję”, w którym pisze m.in. tak:
„Miejmy odwagę!... nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.”
Czym jest dla nas odwaga? Czy tym samym o czym pisał wówczas poeta czy czymś innym?
„Jak ktoś upadnie, to próbuje nie płakać. I to jest właśnie odwaga” - wyjaśnia jeden z małych rozmówców Kasi Stoparczyk w radiowej Trójce w audycji: Dzieci wiedzą lepiej.
Odwaga to cecha każdego człowieka choć nie zawsze widoczna na pierwszy rzut oka. Jest postawą wobec niebezpieczeństwa charakteryzująca się brakiem strachu lubdużą umiejętnością przezwyciężania go, śmiałość, męstwo.
Odwaga Jest to także postawa, która polega na występowaniu w obronie swoich racji, nawet jeżeli wiąże się to z wysokimi sankcjami i kosztami społecznymi.
Jej podstawowym elementem jest występowanie pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli np. podpisywanie się pod swoimi własnymi wypowiedziami. Odwaga jest również przyznaniem się do błędu, postępowaniem zgodnie ze swoim sumieniem i głoszeniem swoich poglądów.
Bardzo często odwaga mylona jest z głupotą, albowiem między tymi dwiema cechami jest bardzo cienka granica.
Aby być odważnym: nie bójmy się mówić tego, o czym myślimy, nie bójmy się przełożonych - to też ludzie, umiejmy się przyznać do błędu, nie szukajmy na siłę wymówek, nie wycofujmy się z z raz podjętych decyzji ze strachu, nie bójmy się podejmować ryzykownych decyzji.
Tak więc - nie bójmy się – bądźmy odważni.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.