Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego (10): Wybory - zwycięzcy niepełnosprawnym

Wybory parlamentarne za nami. Wyniki raczej wszyscy znają. W Polsce jest około 5 mln osób niepełnosprawnych z różną dysfunkcją. Każde ugrupowanie przed wyborami kierowało swój program do różnych grup społecznej także do osób niepełnosprawnych.

Chciałbym sprawdzić co oferowało ugrupowanie, które będzie teraz partią rządzącą pod kątem osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz opiekunów.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w swoim autorskim programie skierowanym do niepełnosprawnych osób głosiło m.in. zmiany prawne, które mają ułatwić życie niepełnosprawnym. 

„Będziemy dążyli do ustawowego oddzielenia zatrudniania od rehabilitacji zawodowej, wraz z jasnym określeniem różnych i niezależnych od siebie źródeł ich finansowania”

Powiat cieszyński jest jedynym w Polsce powiatem, który na swoim terenie nie ma Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ), a na pewno jest to bardzo przydatna instytucja w której niepełnosprawni pracując tam również rehabilitują się społecznie. Do utworzenia tego trzeba zaangażowania nie tylko ze strony niepełnosprawnych i administracji samorządowej ale i pomocy właśnie administracji rządowej.

„Każdy pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne powinien odczuwać szacunek i uznanie państwa, i mieć od niego wsparcie prawne i finansowe poprzez m.in. ustawowe zapisy gwarantujące, w kilkuletniej perspektywie, niezmienność przepisów dot. poziomu i wymogów osiągania wsparcia”

Kolejny pomysł to poprawa sytuacji finansowej PFRON m.in. przez zwiększenie ściągalności i uszczelnienie wydatków Funduszu.

„Podejmiemy działania na rzecz zniesienia limitów dorabiania przez rencistów lub ograniczenia ich skutków przez ustanowienie jednego poziomu i zasady ”złotówka potrącenia, za złotówkę przekroczeń”

Pomysł bardzo ciekawy dla osób niepełnosprawnych bo bywają przypadki, że osoby niepełnosprawne boją się podejmować dodatkowego zatrudnienia z uwagi na utratę świadczenia rentowego. Przy tym pomyśle byłoby to bardziej zrozumiałe dla niepełnosprawnych.

„Planujemy wprowadzenie comiesięcznego 500 - złotowego dodatku rodzinnego na każde drugie, trzecie i kolejne dzieci w rodzinie. W przypadku rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością 500 zł miesięcznie ma przysługiwać już na pierwsze dziecko. Będzie jednak kryterium dochodowe na poziomie 1200 zł.”

Wydaje mi się, że tym najbardziej zainteresowani są opiekunowie i rodzice osób niepełnosprawnych bo w większości tych przypadków pracuje tylko jeden z rodziców, a opieka nad niepełnosprawnym często bywa cięższa niż praca zarobkowa. Takie osoby na pewno na taką pomoc liczą od Państwa.

To kilka haseł, które mają ułatwić i poprawić życie osób niepełnosprawnych i ich rodzin po zaprzysiężeniu nowego rządu. Aby takie radykalne zmiany wprowadzać od zaraz potrzebne są środki finansowe, które trzeba posiadać. Zapowiadane „500 Złotych na drugie i każde następne dziecko” ma być wypłacane od marca 2016 roku. Na pewno będziemy obserwować poczynania nowej władzy od samego początku.

Andrzej Koenig

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-15 19:14:37
Nokia2007: W Cieszynie trudno być niepełnosprawnym. Są fundacje i stowarzyszenia, jednak pomagają tylko wybranym osobom, nierzadko jest to stała lista od lat. A PFRON... Od kiedy przejęły to samorządy to można nazwać to tragedią, niestety. Rozdzielają pieniądze według własnego \"widzimisię\", wnioski też numerowane są według własnych reguł. To wszystko to pomoc pozorna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: