Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ocalić od zapomnienia mowę dziadów

10 listopada w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Gwary.

I miejsce zdobyła Gabriela Kiełkowska z ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, która przedstawiła tekst „Wiesieli po cieszyńsku”. II miejsce zajęła Agnieszka Stroka z LO im .Mikołaja Kopernika za tekst Karola Piegzy „Przemądrzały sztudynt”. III miejsce jury przyznało Łucji Strzelczyk z ZSB im. Stefana Grota Roweckiego, która wyrecytowała tekst Józefa Chmiela „Przy słupku”. Ponadto jury przyznało wyróżnienia. Otrzymała je grupa w składzie: Katarzyna Dorighi, Laura Stanieczek, Sebastian Przywara z LO im .Mikołaja Kopernika, którzy przedstawili tekst Danuty Brańczyk „Legenda o Cieszynie”. Nagroda publiczności przypadła Justynie Kłósko z ZSEG za wygłoszenie tekstu Wandy Mider, ”Święto starzików”. - To, o czym mówiłam widać że wzruszyło serca uczniów - stwierdziła po wręczeniu nagród Justyna Kłósko z Brennej, która w konkursie startowała po raz pierwszy, ale gwarą posługuje się na co dzień w domu, zwłaszcza podczas rozmów ze sztarzikami właśnie. - Z babcią rozmawiamy po gwarze – mówi. Czym dla nastolatki jest dziś, w XXI wieku gwara? - Czymś specyficznym. Rzadko się już spotyka osoby w moim wieku które umieją mówić po gwarze. A warto pielęgnować tradycję. Zachowując coś starego uczymy się też czegoś nowego.

Organizatorzy konkursu, który od kilkunastu już lat odbywa się w murach szkoły im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej podkreślają, jak ważna jest  pielęgnacja tradycji naszej małej ojczyzny, mowy naszych ojców, pamięći o tym, jak hańdowni bywało .

- Myślę, że dom rodzinny i szkoła to są miejsca, gdzie trzeba na chwilę się zatrzymać i spojrzeć na to, co było. By poznać swoje korzenie – mówiła podkreślając potrzebę zachowania od zapomnienia mowy naszych dziadów dyrektor szkoły Lilianna Zemła.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: