Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Obywatelu decyduj! Ustroń wdraża budżet obywatelski

Od 1 maja br. mieszkańcy Ustronia, którzy mają ukończone 16 lat, będą mogli złożyć swój projekt do Budżetu Obywatelskiego Miasta Ustroń. Głosowanie nad projektami odbędzie się jesienią.

Pierwszy raz w historii mieszkańcy Ustronia, w głosowaniu, zdecydują na co wydać pieniądze zarezerwowane w budżecie obywatelskim. Na 9 osiedli zabezpieczono w sumie 360 tysięcy złotych. Jest to około 0,5 procent całego budżetu gminy. W Ustroniu, nieco inaczej niż w innych gminach, nie uzależniano wysokości budżetu w poszczególnych osiedlach od ilości osób je zamieszkujących. Każde z nich otrzyma równą kwotę do wydania, po 40 tysięcy zł.

Rada zdecydowała, żeby całą procedurę wyłaniania projektów i propozycji, przeprowadzić w takim terminie, aby ona umożliwiła wprowadzenie tych inwestycji jako integralnych części na następny rok. Stąd uchwała przyjęta w lutym pozwala przyjąć taki harmonogram prac nad budżetem obywatelskim, aby do listopada w projekcie budżetu znalazły się już wszystkie te zadania, które przejdą całą procedurę zgłoszeniową i zostaną wybrane przez obywateli.
- mówi burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec. Dlaczego wybór inwestycji odbędzie się dopiero jesienią, a nie jak w innych gminach wiosną? Zobacz Wisła – wybrali projekty.

Jak tłumaczy Szarzec, - niektóre przedsięwzięcia wymagają wielu pozwoleń, które przeciągają terminy realizacji czy oddania projektu do użytku. Jeśli wiosną zapadnie decyzja o inwestycji, potrzeba czasu na jej przygotowanie, można nie zdążyć z realizacją przed końcem roku. W przypadku Ustronia, jeśli głosowanie odbędzie się we wrześniu, to zadanie bez problemów będzie można już zacząć realizować od stycznia.

Na najbliższe dwa miesiące zaplanowano część informacyjną projektu, mieszkańcy maja zapoznać się jak funkcjonuje budżet obywatelski. W maju nastąpi składanie propozycji i projektów. Kolejne dwa miesiące to weryfikacja złożonych pomysłów na inwestycje. Formalną część zgłoszeń będzie badała specjalna komisja, sprawdzane będzie też czy wnioski nie przekraczają przyznanej kwoty i czy inwestycja mieści się w zadaniach własnych gminy. - wyjaśnia burmistrz.

Głosowanie mieszkańców odbędzie się we wrześniu. Będzie można oddać głos zarówno elektronicznie jak i pisemnie na karcie w urzędzie. W październiku propozycje trafią do projektu budżetu na rok 2017, zgodnie z uchwałą radnych nie ma możliwości ich odrzucenia. Jednak jak zauważa burmistrz, trudno przewidzieć jakie projekty i o jakich kosztach wygrają w głosowaniu. Nie wiadomo czy będą to dwa projekty za 20 tysięcy czy jeden za 40 tys. Jeśli jednak pomysł będzie ciekawy, radni będą mogli wybrać droższe rozwiązanie i dołożyć do danej inwestycji z ogólnego budżetu miasta. Stąd też ten czas na przygotowanie całej tej procedury. Rada będzie miała możliwość zgłoszenia poprawek do budżetu – komentuje Szarzec.

Konstrukcja budżetu oparta jest na osiedlach, także głosowanie odbędzie się w ich ramach. Stąd też zgłaszane propozycje inwestycji będą musiały obejmować jedno z dziewięciu ustrońskich osiedli. W głosowaniu będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: