Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obrady w cieszyńskim magistracie

Podziękowania dla sportowców, wybór laureatów Nagrody Miasta Cieszyna i Srebrnej Cieszynianki, a także szereg uchwał - tym zajmowali się cieszyńscy radni na ostatniej sesji Rada Miasta.

Jednym z pierwszych projektów nad którym pochylili się cieszyńscy samorządowcy podczas czwartkowej (24.09) sesji Rady Miejskiej była uchwała w sprawie przyznania Nagrody Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda ta jest przyznawana corocznie od 1999 roku. W tym roku radni głosowali nad czterema kandydatami zgłoszonymi do nagrody. Ponieważ w regulaminie przewidziano trzy takie wyróżnienia samorządowcy w drodze głosowania zdecydowali, iż Nagrodę Miasta Cieszyna otrzyma: Mariusz Makowski, Piotr Gruchel oraz Izabela Tymich. Wysokość nagrody to 4 tysiące złotych. Powyższą uchwałę radni przyjęli jednogłośnie.

Podczas sesji wybrano również laureatkę do „Srebrnej Cieszynianki 2015” - Annę Gociek. Laur zostanie wręczony podczas uroczystej sesji Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej w dniu 11 listopada 2015 roku w Cieszynie.

Większość uchwał, które znalazły się w porządku obrad radni podjęli jednogłośnie. Głosowali m.in. nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Cieszyna obejmującego teren położony pomiędzy ul. Liburnia a ul. Czarny Chodnik; określili formę, wysokość i tryb przyznawania pomocy dla repatrianta i członków jego rodziny, zaproszonych uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 30 października 2014 roku do osiedlenia się na terenie Gminy Cieszyn; wybrali ławników do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej i Sądu Rejonowego w Cieszynie; podjęli projekt uchwały w sprawie powołania Cieszyńskiej Rady Seniorów oraz nadania jej statutu.

Samorządowcy wyrazili również zgodę na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Powiatu Cieszyńskiego. W wyniku tej uchwały darujemy działki, które będą służyły powiatowi w przygotowaniu projektu przebudowy drogi Pikiety. My natomiast otrzymamy działki powiatowe w okolicach szpitala w kierunku Cieślarówki. Cieszę się, że udało nam się porozumieć w tej sprawie – zaznaczył Burmistrz.

Przedmiotem darowizny na rzecz powiatu są działki przeznaczone na urządzenie parkingu przez jednostkę powiatu: ZZOZ z siedzibą w Cieszynie przy ul. Bielskiej oraz przeznaczone na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rozbudowa z przebudową drogi powiatowej ul. Pikiety w Cieszynie na odcinku 1,3 km”. Łączna powierzchnia wszystkich działek wynosi 0,3548 ha, o łącznej wartości 278.630,00 zł.

W porządku obrad pojawiła się również dodatkowa uchwała w sprawie ustalenie kierunków działania Burmistrza Miasta Cieszyna w zakresie przebudowy dróg powiatowych o nazwie ul. Pikiety i ul. Frysztacka. Zmierzam w tym kierunku abyśmy mogli wspomóc powiat w budowie tych dwóch dróg. Nasz udział byłby w wysokości 50%. Taki jest zwyczaj od wielu lat realizowany przez powiat i przez miasto, które uczestniczy w finansowaniu dróg powiatowych. Wychodzimy z założenia, że są to drogi ważne na terenie miasta. Zaś dla mieszkańców nie jest istotne czy jest to droga miejska, powiatowa, czy wojewódzka. Chcemy po prostu by wyglądały one jak najlepiej, bo są to ważne ciągi komunikacyjne. Dlatego proponuje porozumienie z powiatem – dodał Macura.Do tematów poruszanych na sesji jeszcze wrócimy.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: