Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obowiązki pracodawcy i pracownika w czasie upałów

W okresie letnim wysokie temperatury stanowią problem, w szczególności dla osób wykonujących pracę fizyczną na otwartych przestrzeniach. Warto jednak pamiętać, że nawet w czasie wysokich temperatur, pracownicy są zobowiązani do noszenia odzieży roboczej, a pracodawcy do dostarczenia im środków ochrony indywidualnej. Pracodawca ma również obowiązek dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej, chroniące przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy, w tym również przed wysokimi temperaturami.

Wysokie temperatury są przyczyną pogorszenia samopoczucia, nasilenia określonych dolegliwości i spadku efektywności pracy. Odzież robocza powinna być więc dostosowana do warunków, w jakich pracownik przebywa. W przypadku odzieży ochronnej pracodawca jednak przede wszystkim jest zobowiązany do zapewnienia ubioru, który chroni przed odpowiednimi czynnikami, takimi jak chemikalia, czy promieniowanie. Komfort, dotyczący temperatur w tym przypadku jest mniej istotny. Jeżeli jednak jest to możliwe, pracodawca powinien dostosować dostarczaną ochronną do temperatur.
Pracownicy są więc nadal zobowiązani do stosowania odzieży roboczej i ochronnej, jednak w czasie upałów można mówić o wystąpieniu warunków szczególnie szkodliwych. Obowiązki pracodawcy w tym zakresie są normowane przez artykuł 232 Kodeksu Pracy. W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego dostarczenia pracownikom posiłków i napojów, gdy jest to wymagane. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom napojów – w sytuacji, gdy pracują na otwartej przestrzeni przy temperaturze od 25 stopni, a w przypadku stanowisk pracy w budynkach, przy temperaturze 28 stopni. Napoje muszą być dostarczone, nie istnieje możliwość wypłaty ekwiwalentu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: