Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O szpitalu na sesji

Aktualna sytuacja organizacyjna ZZOZ w Cieszynie-zamierzenia inwestycyjne. To temat, który budził największe zainteresowanie podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Radni zaopiniowali także projekt uchwały w sprawie podziału Województwa Śląskiego na okręgi wyborcze, pojawiła się również dyskusja wokół sprzedaży schroniska w Istebnej.

27 maja radni omówili aktualną sytuację organizacyjną w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Szpitalu Śląskim.  W celu dostosowania schematu organizacyjnego Szpitala Śląskiego w Cieszynie do aktualnych potrzeb oraz rzeczywistej obsady stanowisk, powstała potrzeba zmiany Statutu ZZOZ w Cieszynie, które to zmiany podczas ostatniej sesji radni przyjęli jednogłośnie.

Głos w tej sprawie zabrała Danuta Wasilewska, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów. Na Komisji, 23 maja tego roku, gościliśmy dyrekcję ZZOZ w Cieszynie. Pan dyrektor szpitala Czesław Płygawko, przedstawił członkom Komisji sytuację organizacyjną oraz zamierzenia inwestycyjne, poinformował również o wyniku  finansowym za 4 miesiące bieżącego roku, który kształtuje się w wysokości 800 tysięcy złotych, a więc jest to wynik w plusie. Pan dyrektor mówił również o tym, iż została obniżona kwota zobowiązań wymagalnych z 9 mln do 6 mln 880 tyś. na koniec 2013 roku.  Danuta Wasilewska odczytała również, że dyrektor szpitala przymierza się do podwyżek dla całej załogi. W Szpitalu jest gdzieś 822 etaty, a od pięciu lat nikt nie otrzymał żadnej podwyżki.

Wśród zamierzeń inwestycyjnych Szpitala Śląskiego w Cieszynie zabezpieczone finansowo są takie inwestycje jak: informatyzacja na kwotę ponad 4,5 mln złotych, modernizacja archiwum szpitalnego na kwotę 70 tysięcy złotych, zakup nowego samochodu do transportu przewozowego na kwotę 100 tyś. złotych oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego, czyli częściowa przebudowa rozdzielni niskiego napięcia w budynku Pawilonu Łóżkowego oraz przebudowa agregatu prądotwórczego na kwotę 65 tysięcy złotych.

Szpital planuje również modernizację dróg wewnętrznych oraz wprowadzenie zmian w parkowaniu na terenie Szpitala Śląskiego.  Póki co, realizacja tego zadania nie jest pewna, ponieważ do tej pory pozyskiwanie funduszy na ten cel jest w toku na kwotę około 90 tyś. złotych, w pozostałej części inwestycja uzależniona jest od pozyskania środków zewnętrznych w kwocie około 300 tyś. złotych.

Nowy dyrektor w zamierzeniach inwestycyjnych ujął również adaptację pustostanów  (pawilon III i IV) zarówno na potrzeby oddziałów obserwacyjno-zakaźnych, gruźlicy i chorób płuc wraz z poradniami, jak i na oddziały rehabilitacyjne.  Koszt tych inwestycji to około 10 mln złotych, a realizacja tego zadania uzależniona jest od pozyskania zewnętrznego źródła finansowania.

Podczas sesji Rady Powiatu, radni dowiedzieli się również, iż w planie finansowym szpitala na rok 2014 została założona kwota 1 mln 600 tyś. złotych, która zostanie wykorzystana na remonty, konserwację i naprawy urządzeń niemedycznych. Zarząd Powiatu z zadowoleniem przyjmuje zmiany w szpitalu, również te finansowe, daje nam to duże poczucie bezpieczeństwa – mówił podczas sesji Starosta Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Nogowczyk.

Podczas obrad radni głosowali nad trzema uchwałami: w sprawie nadania Statutu Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, w sprawie zmiany uchwały z 25 lutego tego roku związanej z określeniem zadań realizowanych w roku 2014 ze środków PFRON z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz w sprawie powierzenia Gminie Strumień realizacji zadania pn. „Przebudowa chodnika wzdłuż ulicy Bielskiej w Zabłociu, na odcinku od ul. Skotnica do ul. Długiej. Do porządku obrad dodano również zaopiniowanie projektu uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie podziału Województwa Śląskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybranych w okręgu wyborczym w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Wszystkie uchwały zostały przez radnych przyjęte.

Podczas sesji rozwinęła się dyskusja, która dotyczyła jednego z punktów w sprawozdaniu zarządu Powiatu  z wykonania uchwał Rady.  Pan radny Janusz Juroszek poruszył kwestię uchwały Rady Powiatu w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w Istebnej zabudowanej budynkiem schroniska. W związku z tą działką został ogłoszony już 6-ty przetarg i jak zauważyłem schodzimy do kwoty 1 200 000 zł. z kwoty 2 100 000 złotych. Czyli obniżyliśmy wartość tej działki wraz ze schroniskiem o 50 procent. Po wielu przetargach Schronisko w Istebnej jeszcze nie doczekało się nabywcy, a Janusz Juroszek namawiał radnych do ponownego rozpatrzenia tej sprawy, bo jak przyznaje – jest to miejsce piękne i o bogatej tradycji historycznej. My jako radni powinniśmy jeszcze raz zastanowić się, czy warto pozbywać się tego schroniska. Wystawione na sprzedaż przez Starostwo jest nie tylko schronisko w Istebnej, ale również kilka innych nieruchomości. Schronisko w Istebnej po 6 ogłoszonych przetargach jeszcze nie doczekało się nabywcy. Co w końcu stanie się z tym terenem, który z miesiąca na miesiąc jest w coraz gorszym stanie? Byłem ostatnio na spacerze przy schronisku w Istebnej to wygląda katastrofalnie, teren jest cały zarośnięty – dodaje Janusz Juroszek.

Marta Szymik
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: