Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O rolnictwie w Międzyświeciu

Czy polscy rolnicy mogą liczyć na dodatkowe środki z planowanego właśnie budżetu Unii Europejskiej po 2014 roku? To jeden z tematów Forum Rolniczego Podbeskidzia, które odbyło się w Międzyświeciu.

Jestem umiarkowanym optymistą jeśli chodzi o planowany budżet Unii Europejskiej – mówi portalowi OX.pl Jarosław Kalinowski. Europoseł a zarazem przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego był gościem dziewiątego forum Rolniczego, które odbyło się w Zespole Szkól Rolniczych w Międzyświeciu.

Jak mówi europoseł -  Oczywiście jesteśmy na etapie projektu i dyskusji nad ostatecznym kształtem całego pakietu rolnego  i budżetu na lata 2014-2020. Zdaniem Kalinowskiego, to o czym mówi się w Polsce od dłuższego czasu – czyli o wyrównywaniu płatności – nie nastąpi w najbliższym czasie. Polsce jest proponowany pewien mechanizm wyrównywania, ale jest on dla nas daleko niezadowalający. Mimo to, następne lata to modernizacja i rozwój polskiego rolnictwa – łącznie z wyższymi dopłatami dla rolników – zapewnia poseł Parlamentu Europejskiego.




Jak dodaje Kalinowski, duży akcent będzie kładziony także na wsparcie grup producenckich i lokalnych grup działania. A tych na naszym terenie nie brakuje. Działa tutaj bowiem Lokalna Grupa Dziłania – „Cieszyńska Kraina”, a podczas forum zaprezentowała się Lokalna Grupa Rybacka – „Żabi Kraj”.

Wejście Polski do Unii Europejskiej z perspektywy rolnictwa nie można oceniać pod kątem opłacalności. Wspólna polityka rolna jest nastawiona na podtrzymanie dochodów rolniczych a nie na ich zwiększenie. – zauważa Roman Włodarz, przewodniczący zarządu Śląskiej Izby Rolniczej. Jak dodaje - wiem, że mówię niepopularne rzeczy, ale wprowadzone w starych krajach unii dokładnie 20 lat temu dopłaty, zostały nie po to wprowadzone by zwiększyć dochód rolników, tylko po to, by zapewnić niższe ceny dla konsumentów. A te zależą od wielu czynników i wpływa na nie mają również afery - w tym ostatnia - związana z solą. Dlatego też, zdaniem Włodarza, nie można na wspólną gospodarkę patrzeć jednostkowo. I podaje przykład, w ciągu ostatnich kilku lat pogłowie trzody chlewnej spadło o dwie trzecie – do poziomu niespotykanego od sześćdziesięciu lat. I trudno w tym momencie mówić o sukcesie



Problem dopłat ma w Polsce charakter demagogiczno-polityczny -zauważa Roman Włodarz. Zdaniem prezesa ŚIR – dopłaty rolnikom należą się jak psu kiełbasa. Za każdym razem podkreśla się, jak to rolnikom jest dobrze dzięki dopłatom. A one są marchewką na końcu kija, wymagań wspólnej polityki rolnej.




Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: