Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

ZKPO- co to takiego?

Oficjalnie to Zespół Katolickich Placówek Oświatowych w Cieszynie. Absolwenci i uczniowie używają nazwy innej, mówią Katolik albo - Katol, jest ona ich własnością, sami ją wymyślili i sami przeżyli to, co chcą przez nią wyrazić. A wbrew pozorom nie jest to tylko kolejny element młodzieżowego slangu, nazwa ta kryje w sobie wszystko: wartości, które stąd wynieśli, postawy jakim hołdują oraz swoiste ciepło tego spotkania i dialogu z innymi i ze sobą.

W tym roku mija 15 lat od powstania w Cieszynie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, od tego czasu powstały także Katolickie Gimnazjum, Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Z pozoru jest w nich tak,  jak wszędzie: są dzieci, nauczyciele, dzienniki, klasy, zajęcia, tablice i ta sama skala ocen. Musi być w nich jednak coś wyjątkowego, coś, co tworzy ich niepowtarzalny wizerunek i atmosferę.  Ogólnie można rzec, że to stosunek do drugiego człowieka , na który składa się kilka rzeczy, które muszą  jednak zaistnieć łącznie. Najważniejszą jest to, że tutaj nikt nie jest anonimowy, więcej - każdy jest dostrzegany i szanowany w swej indywidualności oraz niepowtarzalnych talentach, które może rozwijać i dzielić się nimi z innymi.

Służy temu możliwość doboru przedmiotów nauczania w zakresie rozszerzonym zgodnie z indywidualnymi preferencjami i zdolnościami, ich liczba nie jest ograniczona: - Oprócz rozszerzenia ze wszystkich przedmiotów objętych ramowym planem nauczania, proponujemy także takie jak filozofia, historia sztuki czy łacina. W szkole funkcjonuje system stypendialny obejmujący stypendia socjalne oraz za wyniki w nauce. Organizujemy także zajęcia wspomagające dla uczniów, dla tych uczniów, którzy mają jakieś kłopoty, często spowodowane przyczynami losowymi. Ich także nie pozostawiamy bez dyskretnej pomocy koleżeńskiej, wychowawczej, pedagogicznej i duchowej.   Ważne jest dla nas rozbudzania twórczej aktywności oraz szeroko rozumianej wrażliwości - mówi Katarzyna Kałuża, dyrektorka szkoły.

Oprócz samych zajęć, ważny jest również nowoczesny sprzęt: - Faktem jest, że posiadamy dobrze wyposażone sale multimedialne, pracownię komputerową, pracownię chemiczną i fizyczną, biologiczną, historyczną czy pracownie do nauki języków obcych. To niezmiernie ważne, ale nie najważniejsze. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić najlepiej nawet wyposażoną pracownię, do której nikt nie chce zajrzeć, w której nic się nie dzieje, zajęcia są uciążliwym przymusem, a przekazywana wiedza na średnim poziomie. Aby zapanowała w niej chęć i pasja tworzenia, potrzeba czegoś więcej niż nowoczesne sprzęty – dobrze wykształconych, mądrych i przyjaznych uczniowi nauczycieli- wolnych od pokusy panowania, gotowych pomagać i wspólnie szukać, nauczycieli będących życzliwymi przewodnikami, wychowujących przede wszystkim poprzez własne postawy. Takich nauczycieli-wychowawców proponujemy naszym uczniom - opowiada K. Kałuża.

Dzięki pozytywnej inspiracji takich nauczycieli uczniowie również dają dużo z siebie innym: - To wspólnie z nimi uczniowie podejmują szereg inicjatyw, takich jak: adopcja serca (Chachi Bahati – chłopak z Konga), Szkolny Klub Wolontariatu i odwiedzanie dzieci na oddziale onkologicznym, wspólne kolędowanie w domach opieki społecznej, świąteczna paczka, akcja na rzecz schroniska dla zwierząt. Takich akcji jest wiele - wymienia Pani Dyrektor i dodaje: - Pomagamy w nich innym, ale i sobie, budzimy wrażliwość, uczymy pracy w grupie i odpowiedzialności za innych. Ważne jest to, że fundusze na te akcje zbieramy, sprzedając na kiermaszach szkolnych  własne produkty. Młodzież wie, że wartości lepiej przejawiają się w działaniu wynikającym z autentycznej potrzeby niż przez ciągłe recytowanie ich nazw.

Zadaniem szkoły jest bowiem nie tylko nauczanie, ale i wychowanie: - Mówiąc krótko, chcemy wychować człowieka mądrego, tzn. chcemy pokazać jak myśleć, a nie co myśleć, jak być dla siebie i innych, z sobą i innymi. Dlatego nie unikamy trudnych pytań i dyskusji, nie boimy się czasem powiedzieć „nie wiem”. Nie boimy się wspólnie pracować, bawić i modlić-twierdzi dyrektorka. Wszystkie te działania przekładają się na sukcesy szkoły. Przykładowo, w ubiegłym roku w rankingu miesięcznika „Perspektywy” Katolickie Liceum Ogólnokształcące im św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie zajęło 21 miejsce , a w rankingu ogólnopolskiego dziennika” Rzeczpospolita” znalazło się na pozycji 180. - podaje K.Kałuża. (Szczegóły na temat wyników rankingów na //wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,15132,patelniok-wysoko.html )

Zespół Katolickich Placówek Oświatowych w Cieszynie jest  instytucją prowadzoną przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo”- spadkobiercę powstałego w 1873 roku „Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku”. Podobnie jak przed laty Stowarzyszenie zajmuje się szerzeniem oświaty i kultury na gruncie katolickim oraz działalnością charytatywną i gospodarczą (prowadzenie szkół, wydawnictwa, kursów i szkoleń). W 2009 roku podjęło kolejne wyzwanie, tzn. otworzyło przedszkole i gimnazjum w Czechowicach –Dziedzicach, bowiem coraz więcej osób jest zainteresowanych ofertą przygotowaną przez szkoły katolickie dla kolejnych pokoleń młodych Polaków.

Zapraszamy na www.dziedzictwo.org.pl

(artykuł sponsorowany)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: