ZKPO- co to takiego?
W tym roku mija 15 lat od powstania w Cieszynie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, od tego czasu powstały także Katolickie Gimnazjum, Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Z pozoru jest w nich tak, jak wszędzie: są dzieci, nauczyciele, dzienniki, klasy, zajęcia, tablice i ta sama skala ocen. Musi być w nich jednak coś wyjątkowego, coś, co tworzy ich niepowtarzalny wizerunek i atmosferę. Ogólnie można rzec, że to stosunek do drugiego człowieka , na który składa się kilka rzeczy, które muszą jednak zaistnieć łącznie. Najważniejszą jest to, że tutaj nikt nie jest anonimowy, więcej - każdy jest dostrzegany i szanowany w swej indywidualności oraz niepowtarzalnych talentach, które może rozwijać i dzielić się nimi z innymi.
Służy temu możliwość doboru przedmiotów nauczania w zakresie rozszerzonym zgodnie z indywidualnymi preferencjami i zdolnościami, ich liczba nie jest ograniczona: - Oprócz rozszerzenia ze wszystkich przedmiotów objętych ramowym planem nauczania, proponujemy także takie jak filozofia, historia sztuki czy łacina. W szkole funkcjonuje system stypendialny obejmujący stypendia socjalne oraz za wyniki w nauce. Organizujemy także zajęcia wspomagające dla uczniów, dla tych uczniów, którzy mają jakieś kłopoty, często spowodowane przyczynami losowymi. Ich także nie pozostawiamy bez dyskretnej pomocy koleżeńskiej, wychowawczej, pedagogicznej i duchowej. Ważne jest dla nas rozbudzania twórczej aktywności oraz szeroko rozumianej wrażliwości - mówi Katarzyna Kałuża, dyrektorka szkoły.
Oprócz samych zajęć, ważny jest również nowoczesny sprzęt: - Faktem jest, że posiadamy dobrze wyposażone sale multimedialne, pracownię komputerową, pracownię chemiczną i fizyczną, biologiczną, historyczną czy pracownie do nauki języków obcych. To niezmiernie ważne, ale nie najważniejsze. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić najlepiej nawet wyposażoną pracownię, do której nikt nie chce zajrzeć, w której nic się nie dzieje, zajęcia są uciążliwym przymusem, a przekazywana wiedza na średnim poziomie. Aby zapanowała w niej chęć i pasja tworzenia, potrzeba czegoś więcej niż nowoczesne sprzęty – dobrze wykształconych, mądrych i przyjaznych uczniowi nauczycieli- wolnych od pokusy panowania, gotowych pomagać i wspólnie szukać, nauczycieli będących życzliwymi przewodnikami, wychowujących przede wszystkim poprzez własne postawy. Takich nauczycieli-wychowawców proponujemy naszym uczniom - opowiada K. Kałuża.
Dzięki pozytywnej inspiracji takich nauczycieli uczniowie również dają dużo z siebie innym: - To wspólnie z nimi uczniowie podejmują szereg inicjatyw, takich jak: adopcja serca (Chachi Bahati – chłopak z Konga), Szkolny Klub Wolontariatu i odwiedzanie dzieci na oddziale onkologicznym, wspólne kolędowanie w domach opieki społecznej, świąteczna paczka, akcja na rzecz schroniska dla zwierząt. Takich akcji jest wiele - wymienia Pani Dyrektor i dodaje: - Pomagamy w nich innym, ale i sobie, budzimy wrażliwość, uczymy pracy w grupie i odpowiedzialności za innych. Ważne jest to, że fundusze na te akcje zbieramy, sprzedając na kiermaszach szkolnych własne produkty. Młodzież wie, że wartości lepiej przejawiają się w działaniu wynikającym z autentycznej potrzeby niż przez ciągłe recytowanie ich nazw.
Zadaniem szkoły jest bowiem nie tylko nauczanie, ale i wychowanie: - Mówiąc krótko, chcemy wychować człowieka mądrego, tzn. chcemy pokazać jak myśleć, a nie co myśleć, jak być dla siebie i innych, z sobą i innymi. Dlatego nie unikamy trudnych pytań i dyskusji, nie boimy się czasem powiedzieć „nie wiem”. Nie boimy się wspólnie pracować, bawić i modlić-twierdzi dyrektorka. Wszystkie te działania przekładają się na sukcesy szkoły. Przykładowo, w ubiegłym roku w rankingu miesięcznika „Perspektywy” Katolickie Liceum Ogólnokształcące im św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie zajęło 21 miejsce , a w rankingu ogólnopolskiego dziennika” Rzeczpospolita” znalazło się na pozycji 180. - podaje K.Kałuża. (Szczegóły na temat wyników rankingów na //wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,15132,patelniok-wysoko.html )
Zespół Katolickich Placówek Oświatowych w Cieszynie jest instytucją prowadzoną przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo”- spadkobiercę powstałego w 1873 roku „Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku”. Podobnie jak przed laty Stowarzyszenie zajmuje się szerzeniem oświaty i kultury na gruncie katolickim oraz działalnością charytatywną i gospodarczą (prowadzenie szkół, wydawnictwa, kursów i szkoleń). W 2009 roku podjęło kolejne wyzwanie, tzn. otworzyło przedszkole i gimnazjum w Czechowicach –Dziedzicach, bowiem coraz więcej osób jest zainteresowanych ofertą przygotowaną przez szkoły katolickie dla kolejnych pokoleń młodych Polaków.
Zapraszamy na www.dziedzictwo.org.pl
(artykuł sponsorowany)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.