Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O psach w książnicy cieszyńskiej

W ramach comiesięcznego cyklu prelekcji „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” w piątek 27 stycznia Aleksandra Golik-Prus przedstawiła zebranym wybrane obiekty literackie i ikonograficzne dotyczące psów zarejestrowane na kartach książek pochodzących ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

Prelegentka omówiła dzieła literackie od starożytnych, jak „Illiada” Homera, poprzez Biblię, na polskiej literaturze od XIX wieku do czasów obecnych kończąc, w których pojawia się wątek psa.

W trakcie spotkania jego uczestnicy, w dużej mierze wielbiciele psów, wysłuchali też licznych opowieści, anegdot i ciekawostek o psach prelegentki, a także sami dzielili się opowieściami o swych pupilach.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-02-08 18:22:17
robespierre: Na cmentarzu poszliśmy za Lizakiem pod zbiorowy grób tamtych stu dwunastu górników. Na środku stał zwykły krzyż z piaskowca, a pod krzyżem czerniła się metalowa tablica z polskim napisem: KU ŻAŁOBNEJ PAMIĘCI SWOIM GÓRNIKOM, OFIAROM NIESZCZĘŚCIA W DNIU 14 CZERWCA 1894, POŚWIĘCIŁ HENRYK HRABIA LARISCH-MONNICH. NIECH BÓG DA WIECZNY SPOCZYNEK I WIECZNE ŚWIATŁO NIECHAJ IM ŚWIECI. To wszystko. - Zwykły kamienny krzyż — mruczał oburzony Waniek. - A w zamkowym ogrodzie we Frysztacie postawił psu marmurowy pomnik! Milczeliśmy, bo na cmentarzu nie godzi się rozmawiać, by nie płoszyć wiecznego snu górników. W duchy przyznaliśmy Wańkowi słuszność. Bo co innego marmurowy pomnik dla zdechłego psa hrabiowskiego, a co innego zwykły kamienny krzyż dla poległych górników hrabiowskich. Gustaw Morcinek "Czarna Julka".
2023-02-08 18:22:39
robespierre: Podczas wybuchu metanu w kopalni „Franciszka” 14 czerwca 1894 r. i pożaru, który rozprzestrzenił się na szyby „Jan” i „Głęboki”, łącznie straciło życie 235 ludzi. Była to jedna z największych katastrof górniczych tamtego okresu. Hrabiowski pies, wg relacji G. Morcinka, wabił się Bary.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: