Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O odwadze z Adamem Bodnarem

W piątek (10.01.2020) w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „o odwadze”, wchodzące w skład obchodów 10-lecia cieszyńskiej „Krytyki”. Tym razem zaproszonym gościem był Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozmowę poprowadził Marcin Mońka.

Adam Bodnar sprawuje funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od 2015 roku. Przez wiele osób nazywany jest „rzecznikiem odwagi”, gdyż nie waha się przed zajmowaniem stanowiska w sprawach trudnych, które jednocześnie są bardzo istotne dla ogółu, lub niektórych grup społecznych. Podczas spotkania poruszano tematy związane między innymi z aktualną sytuacją polityczną, problemami poszczególnych grup, czy też zmianami w prawie które w rzeczywistości mają wpływ na życie każdego obywatela.

- Zakłócenie praworządności powoduje brak poczucia odpowiedzialności, ten skutek jest odłożony w czasie. Trzeba przewidzieć bieg pewnych wydarzeń i to, jak się one będą się rozwijały. Przeciętnego obywatela to nie dotyczy. Faktycznie, większość z nas na tej sali nie ma żadnej sprawy w sądzie (…), a jeżeli ma jakąś sprawę, to może być ona na tyle zwyczajna, codzienna, że nie widzi tutaj żadnego zagrożenia dla swojego życia (…) jednak jest jakaś grupa, która już teraz doświadcza jakichś kłopotów, mówiłem już o opiekunach osób z niepełnosprawnościami, którzy mają niższe świadczenia, niż powinni mieć i nie bardzo mają jak domagać się wyższych (…) – wyjaśniał Bodnar, jednocześnie wskazując, że są grupy osób szczególnie pokrzywdzonych, jak na przykład osoby, którym obniżono emerytury, w związku z ustawą „represyjną”, której publicystyczna nazwa, zdaniem RPO krzywdząca dla wielu osób, to ustawa „dezuzbekizacyjna”.

Jak podkreślano podczas rozmowy, uczestniczenie w życiu społecznym i politycznym jest ważne, tak samo, jak zabieranie głosu i zadawanie pytań, często niewygodnych. To właśnie „tu i teraz” decydujemy o tym, jak nasze życie będzie wyglądało za kilka, czy kilkanaście lat.

 

Poniżej pełny zapis spotkania.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-11 18:53:57
donekT: Zajmujący/Zajmująca stronę w sporze o podłożu kulturowym, kiedy z jego/jej strony ze względu na piastowaną funkcję wymagana jest BEZSTRONNOŚĆ, odważnie się KOMPROMITUJE... także piastowaną funkcję.
2020-01-11 18:57:45
tom lem: Adaś to święty człowiek, o nieprzeciętnej odwadze, zwłaszcza, że się ujmuje za pokrzywdzonymi przez los i biednymi UB'kami. Po kadencji powinien mieć postawiony pomnik za narażanie się na szykany jak w PRL'lu przez UB.
2020-01-11 19:25:16
donekT: Tak dla przypomnienia, który to Rzecznik blokował ujawnienie, umożliwienie publicznego wglądu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym??? Gdzie są nasi portalowi eksperci od "moralności "wszej" i "owej"???
2020-01-11 20:18:23
Henryk.D: Wyjątkowe sytaucje, wymagają wyjątkowych rozwiązań. Gdyby nie to, że od kilku lat , e Olsce łamane jest prawo i w wielu przypadkach brakuje sprawiedliwości, to kadencja Adama Bodnara byłaby podobna do tej, którą sprawowała Irena Lipowicz. Poprzedni RPO raczej nie miał potrzeby interweniowania w sprawach odnoszacych do tak wielu i tak dużych grup społecznych.
2020-01-11 21:13:55
donekT: Warto zwrócić uwagę na genezę instytucji RPO w polskim systemie ustrojowym. Zdaje się, iż tego rodzaju instytucję, do polskiego systemu zaimplementował gen. Wojciech Jaruzelski i jego ludzie, (oczywiście formalnie procedura wyglądała nieco inaczej)- faktycznie generał chciał chronić prawa obywatelskie, czy może ocieplić wizerunek? Może coś innego?
2020-01-11 21:28:27
donekT: ... Każdy pełniący funkcję RPO nie powinien ingerować w kwestie odnoszące do podstawy "kulturowej", tym bardziej, iż pewne środowisko pojęcie "prawdy" postrzega kolektywnie i uznaniowo, a nie przez pryzmat zgodności wyrażonych sądów z rzeczywistością. Prawa Człowieka wynikają z oświeceniowego pojmowania PRAWDY, wyrosłego na gruncie elementów cywilizacji antycznej i chrześcijaństwa, gdzie nie było miejsca na uznaniowość. Toteż esencja sporu zawiera się w antagonizmie "tradycyjnie" ukształtowanej KULTURY i ANTYKULTURY, nawiązującej do myśli pewnego "proroka" z Trewiru. Niniejszy spór dotyczy PRINCIPIÓW, który powinien być wolny od jakiejkolwiek ingerencji, ze strony władzy/instytucji publicznych. Inna kwestia, czy władza, która ingeruje w kwestie "kulturowe", nie nadużywa czasem swoich kompetencji?
2020-01-11 23:50:01
jasper: donek vel bronek, podyskutuj sobie na temat kwestii kulturowych z pania Pawlowicz, kulturalnie wszystkie twoje watpliwosci wyjasni, o ile w tym czasie nie bedzie wpieprzac salatki.
2020-01-12 00:18:40
donekT: Pani Pawłowicz organizowała zbiórkę na tak nazwane STYPENDIUM WOLNOŚCI, dla Mateusza Kijowskiego. Wolę dyskutować na tematy ANTY-KULTURY. Po KULTURZE wiadomo, czego się można spodziewać i z czego ta wynika. ANTY-KULTURA, zwłaszcza o MARKSISTOWSKIM podłożu prowadzi do DESTRUKCJI, nazywanej TWÓRCZĄ DESTRUKCJĄ i ten temat należy poruszać w pierwszej kolejności.
2020-01-12 01:13:50
rainman: Jasper, jestem ciekawy czy zwoje pracuja ci dostatecznie wydajnie zeby ogarnac to co odpisal ci donekT. Jesli tak to trzy razy nacisnij spacje.
2020-01-12 07:40:29
jasper: Tymczasem odwazny premier Polski donosi do Niemcow o sedziach w Polsce - „ Szkolili ich komunistyczni poprzednicy." Mistrzu handelku ziemia koscielna - doprawdy zenada. Ciekawe kto ksztalcil Pawlowicz, Piotrowicza - „najlepszych” kandydatow na sedziow TK, pania Wolgangowa nie wspominajac. Przed wygloszeniem tej "mondrosci " konsultowal sie zapewne z komunistycznym Piotrowiczem czy szarym poslem.
2020-01-12 08:27:07
krzysztofmn: no tak, klasyka - najwięcej o odwadze mają do powiedzenia kundelki, co w stadzie i zza płota obszczekują WOŚP i kulą ogony przed bolszewicką władzą
2020-01-12 08:47:22
rainman: Cieć jaki jest każdy widzi.
2020-01-12 08:52:18
rainman: Szkoda, ze cieć nie wziął sobie do serca słow Bodnara o odwadze. Bo odwaga nie polega na anonimowym szczuciu ludzi. Tak robią tylko ciecie.
2020-01-12 11:20:53
donekT: Jak można zauważyć, ze strony cieszyńskiej przykopy argumentów brak- Tak dla przypomnienia, który to Rzecznik blokował ujawnienie, umożliwienie publicznego wglądu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym??? Co na to nasi portalowi eksperci od moralności "wszej" i "owej"?
2020-01-12 11:26:01
jasper: Czekamy na rejestr ksiezy pedofilii i chowajacych ten caly perfidny preceder przestepstw na dzieciach ! bronek vel donek jako ten prawdziwy moralnie Polak, podaj nam liste tych zwyrodnialcow w KK !
2020-01-12 11:48:23
donekT: Po raz kolejny ktoś udowodnił, iż dorobek epoki OŚWIECENIA jest tej osobie obcy. Karygodny jest zawsze czyn, nigdy człowiek, bez względu na funkcję, jaką dopuszczający się karygodnego czynu odgrywa w społeczeństwie. Należy się skupić na wykrywalności, profilaktyce, resocjalizacji i słuszności kary. jasper-Q, Już Ci kiedyś zaproponowałem zapoznać się z myślą Paul'a von Feuerbach'a. Jak można zauważyć, kogoś interesuje głównie funkcja społeczna sprawcy i jak można wywnioskować, komuś zależy na propagowaniu WALKI KLAS, gdzie kler przedstawiany jest jako jedna z klas, na którą się szczuje. Oczywiście w imię NEOMARKSISTOWSKIEJ ideologii. Zastanawiające jest, czy Pan Bodnar jest świadomy, Z KIM SIĘ ZADAJE. W KONSTYTUCJI jest zawarte, jak traktować środowiska odnoszące się do pewnego rodzaju metod.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: