Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Noszaku na cUTW

We wtorek (17.12.2019) w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbył się wykład Władysława Żagana, zatytułowany „Najwybitniejszy książę cieszyński – Przemysław I”. Wydarzenie odbyło się w ramach działania sekcji „Przeszłość i teraźniejszość” cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Władysław Żagan to autor popularnego w regionie bloga historycznego, który stara się zgłębiać lokalną historię. Podczas wykładu przybliżył słuchaczom sylwetkę księcia Przemysława I, zwanego również Noszakiem. Była to jedna z najbardziej znanych postaci historycznych, wywodzących się z linii cieszyńskich Piastów. Słuchacze mogli dowiedzieć się przy okazji wielu ciekawostek dotyczących historii miasta. Między innymi został poruszony temat Rotundy Romańskiej, w której ochrzczony został Przemysław Noszak.

- W czasach sobie współczesnych, książę cieszyński był nazywany Przemysławem I Starym, ze względu na to, że miał syna, również Przemysława, który był nazywany Młodszym. Do historii przeszedł, jako Przemysław I Noszak, Noszak dlatego, że był noszony. Przemysław I urodził się gdzieś pomiędzy 1332 a 1336 rokiem, chociaż większość historyków skłania się raczej ku 1332. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić dokładnej daty, ponieważ nie ma żadnych dokumentów, które by o tym mówiły, musimy się posługiwać datą ślubu jego rodziców, czyli Kazimierza I Cieszyńskiego i Eufemii – wyjaśniał prelegent.

Przemysław I był trzecim z kolei synem Kazimierza I Cieszyńskiego i uznawany jest za najwybitniejszego władcę Księstwa Cieszyńskiego. Ze względu na to, że był trzecim synem, wydawało się, że nie ma szansy na objęcie schedy rodowej, jednak jego bracia zmarli nim doczekali się objęcia cieszyńskiego tronu. W swoim życiu zaangażowany był m.in. w życie polityczne na dworze cesarza Karola IV, objęcie tronu cieszyńskiego w 1358 roku nie przeszkodziło mu w kontynuowaniu kariery dyplomatycznej. Ożenił się z Elżbietą z rodu Piastów bytomsko-kozielskich. Książę Przemysław I Noszak zmarł w 1410 roku, został pochowany w kościele Dominikanów w Cieszynie (aktualnie kościół św. Marii Magdaleny)

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-18 21:16:30
donekT: Czy był najwybitniejszym cieszyńskim księciem... sprawa dyskusyjna- być może z dynastii Piastów. Osobiście optowałbym za postacią Alberta Sasko-Cieszyńskiego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: