Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O komunikacji z marszałkiem

Szef wojewódzkiego samorządu - Mirosław Sekuła - spotkał się wczoraj z burmistrzami i wójtami ze Śląska Cieszyńskiego. To było pierwsze tego typu spotkanie po wyborze nowego marszałka województwa śląskiego.
Tematy związane z komunikacją zdominowały pierwsze spotkanie marszałka województwa śląskiego z samorządowcami powiatu cieszyńskiego. Zebranie Stowarzyszenia Samorządowego Ziem Cieszyńskiej odbyło się tym razem w Goleszowie. Rozmawialiśmy o drogach, kolei i przewozach pasażerskich a także o możliwościach rozwoju subregionu południowego, które skupia kilka powiatów – mówił podczas krótkiej konferencji prasowej marszałek Mirosław Sekuła.
Zdaniem marszałka, nasz region ma jasno określone cele, jeśli chodzi o rozwój. Chodzi o obszar przemysłu i usług. Warto również podkreślić to, że jesteście dużym zapleczem turystycznym i to nie tylko dla województwa śląskiego, ale i całej Polski. W tej chwili Beskidy wygrywają z Tatrami, bo teren jest lepiej zorganizowany, jest mniej konfliktów lokalnych, a przede wszystkim łatwiej tutaj dojechać. – mówił do dziennikarzy Sekuła.
 
Jak zauważył marszałek, aby nie stracić przewagi nad innymi regionami, trzeba dbać o dobry stan infrastruktury drogowej i kolejowej. Na te właśnie aspekty zwracali uwagę, obecni na spotkaniu samorządowcy. Pojawiła się m.in. kwestia rozbudowy drogi dwupasmowej z Ustronia w stronę Wisły. Tutaj jednak wskazywano na olbrzymie koszty tej inwestycji i problemy związane z przebiegiem trasy. Ma to związek z z bliską lokalizacją kopalni surowców skalnych, która posiada koncesję na wydobycie jeszcze na wiele lat.
 
 
Podczas spotkania rozmawiano również o połączeniach kolejowych. Zdaniem marszałka, konieczna jest rewitalizacja linii kolejowych, w przeciwnym wypadku będę one wyłączane z użycia. Jednocześnie zaznaczył, że linia kolejowa do Wisły jest priorytetem z punktu widzenia województwa. Niemniej jednak, o ile ze Śląska w kierunku Wisły jeździ sporo pociągów, to mieszkańcy coraz częściej zadają pytanie, co z linią Cieszyn – Bielsko, która dla ruchu lokalnego ma ogromne znaczenie.
Jak mówił obecny na spotkaniu poseł Czesław Gluza – pociąg który z Warszawy do Wisły jedzie sześć godzin, a sam odcinek Katowice – Wisła pokonuje w trzy godziny, nie jest żadną konkurencją.
Wtórował mu starosta powiatu Jerzy Nogowczyk, który za najpilniejszą do realizacji inwestycję uznał poprawę stanu technicznego torów. Ich stan uniemożliwia w chwili obecnej w miarę szybkie przemieszczenie się pociągów na tej trasie – dodał Nogowczyk
 
 
Na spotkaniu otrzymaliśmy deklarację marszałka o wsparciu naszej inicjatywy, zmierzającej ku uruchomieniu połączeń na linii Cieszyn – Bielsko – dodaje Janina Żagan burmistrz Skoczowa. Jej zdaniem, to ważne, że gminy na Śląsku Cieszyńskim mogą liczyć na poparcie samorządu wojewódzkiego w tej materii.
 
 
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: