Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O kim opowiada Filmowa Kronika Kobiet 2?

W maju informowaliśmy, że Biblioteka Miejska w Cieszynie przystąpiła do prac nad „Kroniką Kobiet 2”. Miały powstać kolejne animacje poklatkowe, które przybliżą historie kobiet zasłużonych dla regionu. Filmy są już gotowe i trafiły do sieci internetowej, gdzie można je teraz oglądać.

„Kronika Kobiet 2” to kontynuacja projektu, który swój finał miał w 2019 roku - Z dumą ogłaszamy, że powstało kolejne, wspaniałe dzieło Ilonki Majewskiej, poświęcone niezwykłym kobietom Śląska Cieszyńskiego. Te krótkie animowane filmiki, powstałe w ramach projektu, to ogrom pracy. Od pomysłu, poprzez kompozycję scen, tworzenie storyboardów i projektowanie postaci. Na sekundę filmu potrzeba przynajmniej kilkunastu zdjęć! Dziękuję Ilona Majewska i całej zaangażowanej ekipie – napisała Izabela Kula Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie w mediach społecznościowych. O kim opowiadają materiały filmowe?

Opublikowano dwa nagrania wideo. Jeden opowiada o Zofii Leitner i Józefinie Biakowej - cieszyńskich modystkach. Drugi, z kolei przedstawia sylwetkę Doroty Kuszyńskiej walczącej o prawa kobiet. Filmy zostały stworzone z pomocą Władysławy Magiery – badaczki żeńskiej odsłony historii Śląska Cieszyńskiego.

Filmy dostępne tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-04 15:18:44
donekT: Nie ograniczałbym życia i działalności Dory Kłuszyńskiej do sfery EMANCYPACJI kobiet. Jest to postać zasłużona na rzecz walki o odrodzenie Państwa Polskiego i jego granice (etniczne). Dora Kłuszyńska w pierwszej kolejności została zapamiętana jako POLSKA PATRIOTKA, która działalność na rzecz odrodzenia państwa łączyła z emancypacją kobiet. Zdaje się, że poszczególne działające w regionie środowiska, próbujące nawiązywać do tradycji Tadeusza Regera, czy Doroty Kłuszyńskiej, w rzeczywistości nie zawsze podzielają poglądy wymienionych postaci i w rzeczywistości bliżej im do tradycji Róży Luksemburg, zachowującej wrogość i dystans w odniesieniu do istnienia państwa narodowego. Inna kobieta Śląska Cieszyńskiego, Zofia Kirkor-Kiedroniowa pisała, iż śląscy górnicy byli „najwierniejszymi synami Polski” - warto dodać, że to oni, jako pierwsi stawili opór czechosłowackiej agresji w 1919. Dziś są przedstawiani jako tylko "polskojęzyczni" - odmawia się im prawa poczucia przynależności narodowej? W przeciwieństwie do Czechów, Niemców, Ukraińców, czy nawet Rusinów. Zdaje się, że obecnie poniektórzy nie odważyliby się na tego typu stwierdzenia... Co dopiero dać świadectwo — dictis facta respondeant...
2020-12-04 15:29:38
donekT: ... Emancypacja Kobiet sto lat temu była nieco inaczej (nawet zasadniczo) postrzegana, niż rozumie się to obecnie. Zdaje się, że wiele, a być może większość, ówczesnych "feministek" znajdowałoby się dziś w opozycji do sporej, a być może nawet przeważającej, części postulatów głoszonych przez współczesny ruch feministyczny. Natomiast narracja o kolejnych "falach" "feminizmu" stanowi ewidentne uproszczenie.
2020-12-04 20:28:30
tom lem: ... No NIE!!!- wybaczam literówki w tekście, ale literówka w nazwisku, to jakby życiorys ktoś postronny chciał zmienić. O ....Józefinie BIAŁKOWEJ Szanowna Pani Redaktor ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: