Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Czeskim Raju na cUTW

W poniedziałek (10.02.2020) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się kolejne spotkanie w ramach działania Sekcji Miłośników Podróży cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Zbigniew Pawlik opowiedział o „Czeskim Raju".

Czeski Raj to miejsce pomiędzy rodzinnym miastem Rumcajsa a miastem, gdzie powstały pierwsze zakłady Skody. Ze względu na swoje walory przyciąga nawet 300 tysięcy turystów rocznie. Nazwa obowiązuje od niespełna dwóch wieków, Czeskim Rajem nazwano Parchovske Skaly oraz Hruboskalisko w miejscowości Turnov. Wśród atrakcji znajdziemy szlaki turystyczne, malownicze skały i ciekawe zamki.

- Na trasie widać symbiozę natury i dawnych budowli, drzewa wyrośnięte na dawnych murach zamkowych. Niektóre fragmenty szlaków turystycznych wymagają odporności na wysokość, można jednak obejść je łagodniejszymi terenami o niewielkim stopniu trudności (…) wśród ciekawych widoków można dojrzeć zamek, który wygląda jak skała. Na zdjęciach go nie widać, jednak co to tutaj widzimy to zamek zagłębiony w skałę, można stwierdzić, że jest schowany. Jest tam pełno komnat i przejść podziemnych. Miało to strzec przed wrogami, zamek pełnił funkcję strażniczego – wyjaśniał Zbigniew Pawlik.

Słuchacze mogli dowiedzieć się więcej na temat historii czeskiego raju oraz przyjrzeć się widokom, uwiecznionym na zdjęciach prelegenta. Region ma swoją burzliwą historię, jednak nie odbiera to uroku szlakom turystycznym. Atrakcji jest wiele, jednodniowy pobyt z pewnością nie pozwoli na poznanie wszystkich zakamarków. Odległość z Cieszyna to około 340 kilometrów, miejscowość jest położona w rejonie, gdzie do polskiej granicy jest niemal tak blisko, jak do niemieckiej.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: